Paryż-Nicea: Kwiatkowski stracił pozycję lidera

Kolumbijczyk Dani Martinez (EF Education First) wygrał siódmy etap kolarskiego wyścigu Paryż - Nicea, 181,5 km z Nicei do przełęczy Col de Turini. Michał Kwiatkowski zajął 22. miejsce i stracił pozycję lidera na rzecz Kolumbijczyka Egana Bernala (obaj Sky).

Martinez był na finiszu lepszy od rodaka Miguela Angela Lopeza (Astana), który stracił do niego ostatecznie sześć sekund. Na trzeciej pozycji etap ukończył Francuz Nicolas Edet (Cofidis), 20 s za zwycięzcą.

Niemal od startu sobotniego etapu na czele wyścigu znajdowała się blisko 40-osobowa grupa, w której najwyżej sklasyfikowanym kolarzem był Philippe Gilbert. Czołówka topniała w miarę zbliżania się mety, Belg walczył o przejęcie żółtej koszulki, a najlepsi "górale" o zwycięstwo etapowe.

Grupa, w której jechał Kwiatkowski, mocno przyspieszyła na finałowym, 15-kilometrowym podjeździe, ale będący liderem wyścigu Polak odpadł z niej kilka kilometrów przed metą. Żółty trykot przed ostatnim odcinkiem założy w tej sytuacji jego kolega z ekipy Egan Bernal, a Gilbert awansował na drugie miejsce.

Kwiatkowski osiągnął metę ponad pięć minut po Martinezie i 1.21 po Bernalu, który zajął 14. miejsce. Polak spadł na czwartą lokatę w klasyfikacji generalnej i ma 1.03 straty do lidera. Objął za to prowadzenie w klasyfikacji punktowej.

Ostatni, ósmy etap wyścigu rangi World Tour odbędzie się w niedzielę. Kolarze będą mieli do pokonania 110 km krętymi, górskimi drogami wokół Nicei.