PlusLiga: ZAKSA pokonała GKS i wygrała fazę zasadniczą

W spotkaniu 25. kolejki PlusLigi siatkarze GKS Katowice przegrali z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle 1:3. Porażka gospodarzy przekreśliła ostatecznie ich szansę na awans do play-offów. Zwycięstwo dało gościom pierwsze miejsce w tabeli po fazie zasadniczej.

Premierowa odsłona długo przebiegała po myśli kędzierzynian (5:8, 13:17). Przy stanie 15:20 wydawało się, że goście pewnie wygrają tę partię, w końcówce nastąpił jednak zaskakujący zryw katowiczan. ZAKSA miała piłkę setową po ataku Łukasza Kaczmarka (22:24), katowiczanie zdołali doprowadzić do rywalizacji na przewagi. W niej skuteczne ataki Tomasa Rousseaux i Karola Butryna przechyliły szalę zwycięstwa na stronę gospodarzy (26:24).

Od drugiej partii siatkarze ZAKSY podkręcili tempo, poprawili też grę na przyjęciu. W ekipie GKS znacznie spadła natomiast skuteczność w ataku. W efekcie, już w środkowej części seta kędzierzynianie mieli wyraźną przewagę (11:16). W końcówce utrzymywali dystans (14:20, 16:22), kończąc seta skutecznym atakiem Aleksandra Śliwki (18:25).

Set numer trzy miał podobny przebieg. ZAKSA znów przeważała od początku, a w środkowej części seta odskoczyła rywalom (11:16). Skutecznie prezentował się wracający po kontuzji Sam Deroo. Goście pewnie wygrali tę partię (18:25) i takie rozstrzygnięcie ostatecznie ustaliło skład drużyn, które powalczą o medale. Podopieczni Piotra Gruszki musieli ograć za trzy punkty lidera rozgrywek, by zachować szanse na awans do fazy play-off. Strata punktu oznaczała, że to Aluron Virtu Warta Zawiercie znajdzie się w czołowej szóstce. W czwartej partii również górą byli kędzierzynianie (22:25), którzy wygrali fazę zasadniczą PlusLigi.

Najwięcej punktów: Karol Butryn (12), Tomas Rousseaux (10), Rafał Sobański (10) – GKS; Aleksander Śliwka (19), Łukasz Kaczmarek (18), Sam Deroo (15) – ZAKSA. Gospodarze gorzej od rywali punktowali w ataku (50–59), blokiem (4–6) i zagrywką (3–5); obie ekipy popełniły sporo błędów własnych (29–27). MVP: Łukasz Kaczmarek.

GKS Katowice – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 (26:24, 18:25, 18:25, 22:25)

GKS: Karol Butryn, Emanuel Kohut, Marcin Komenda, Bartłomiej Krulicki, Tomas Rousseaux, Rafał Sobański – Bartosz Mariański (libero) oraz Dominik Depowski, Maciej Fijałek, Bartosz Krzysiek, Dawid Ogórek, Gonzalo Quiroga, Dawid Woch.
ZAKSA: Mateusz Bieniek, Sam Deroo, Łukasz Kaczmarek, Aleksander Śliwka, Benjamin Toniutti, Łukasz Wiśniewski – Paweł Zatorski (libero) oraz Brandon Koppers, James Shaw.