EBL: Emocje i dogrywka w Koszalinie. AZS wygrał z TBV Startem Lublin

Koszykarze AZS-u Koszalin pokonali TBV Start Lublin 126:122 (22:26, 29:35, 24:25, 32:21, 19:15) w niedzielnym meczu Energa Basket Ligi. Spotkanie było niezwykle wyrównane, a do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka. Na parkiecie błyszczał Amerykanin Torey Thomas. Rozgrywający gospodarzy zdobył 33 punkty i zaliczył 15 asyst.

Koszykarze obu ekip zafundowali koszalińskiej publiczności bardzo ofensywne spotkanie. W pierwszym minutach bardziej aktywni byli lublinianie, dzięki trafieniom Marcina Dutkiewicza prowadzili 6:2. Później ich przewaga urosła do nawet siedmiu punktów dzięki trójce Kacpra Borowskiego. Sytuację starał się zmieniać jeszcze Michael Fraser, ale po pierwszej kwarcie to goście prowadzili 26:22.

W drugiej dzięki akcji Romana Szymańskiego TBV Start był już lepszy o dziewięć punktów. Obrazu gry nie zmieniały indywidualne popisy Toreya Thomasa, ponieważ ekipa trenera Davida Dedka była ciągle skuteczniejsza. Po rzucie wolnym Borowskiego pierwsza połowa zakończyła się wysokim wynikiem 61:51.

Trzecią kwartę AZS rozpoczął od małej serii 5:0 - tym samym o połowę zmniejszył swoje straty. Z dystansu ciągle trafiali jednak Dutkiewicz i James Washington, a po wsadzie Borowskiego przewaga TBV Startu znowu rosła, nawet do 13 punktów. Po 30 minutach tego atrakcyjnego spotkania goście prowadzili 86:75.

Lublinianie w czwartą kwartę weszli serią 7:0 i wydawało się, że kontrolują już wydarzenia na parkiecie. Zespół trenera Marka Łukomskiego odpowiedział jeszcze co prawda trójkami Thomasa i Alana Czujkowskiego, ale przyjezdni długo na więcej nie pozwalali. W końcówce trafienia Jacka Jareckiego zbliżyły jednak gospodarzy na cztery punkty. Ten sam zawodnik był bohaterem końcówki - jego akcja 2+1 doprowadziła do remisu. Ostatni rzut do dyspozycji miał Joe Thomasson, ale nie trafił z połowy boiska, a to oznaczało dogrywkę.

Rzuty z dystansu Thomasa i Grzegorza Surmacza dały gospodarzom sześć punktów przewagi w dodatkowym czasie gry. To pozwoliło im kontrolować sytuację. Ostatecznie AZS zwyciężył 126:122.

Najlepszym strzelcem gospodarzy był Thomas, który do 33 punktów dołożył 15 asyst. W ekipie gości Thomasson zanotował 31 punktów i 10 asyst.

AZS Koszalin - TBV Start Lublin 126:122 po dogrywce (22:26, 29:35, 24:25, 32:21, 19:15).

AZS Koszalin: Torey Thomas 33, Alan Czujkowski 24, Bartosz Bochno 16, Jacek Jarecki 15, Grzegorz Surmacz 13, Michael Fraser 12, Drew Brandon 10, Marek Zywert 3.

TBV Start Lublin: Joe Thomasson 31, James Washington 27, Marcin Dutkiewicz 13, DeVonte Upson 13, Mateusz Dziemba 11, Anton Gaddefors 9, Kacper Borowski 8, Michael Gospodarek 8, Roman Szymański 2, Uros Mirkovic 0, Bartłomiej Pelczar 0.