Do końca pierwszej części rozgrywek Ekstraklasy i podziału na grupę mistrzowską i spadkową, Wiśle oraz Cracovii zostało już tylko 5 spotkań, a 26. kolejka może się okazać dla jednych i drugich kluczowa. Podopieczni Michała Probierza mają na koncie 39 punktów i cztery oczka przewagi nad gospodarzami niedzielnych derbów. Maciej Stolarczyk i jego kolega po fachu mają za sobą zwycięstwa w meczach 25. kolejki - Wisła Kraków efektownie pokonała w Kielcach Koronę 6:2, natomiast Cracovia przed własną publicznością poradziła sobie z Zagłębiem Sosnowiec 6:2.

 

Pasy od październikowych derbów są najlepiej punktującym zespołem w całej Ekstraklasie. Wygrały osiem z dziewięciu ostatnich spotkań i z walką o utrzymanie nie mają już nic wspólnego. Teraz celem zespołu Probierza jest walka o pierwszą trójkę rozgrywek i europejskie puchary. W tabeli Cracovia przeskoczyła nawet Wisłę. W Krakowie wciąż rządzi jednak Biała Gwiazda, która wygrała trzy derbowe spotkania z rzędu. W październiku 2018 roku ekipa "Pasów" przegrała przed własną publicznością 0:2 po dwóch golach Jesusa Imaza. Teraz Hiszpana nie ma już w Wiśle, zresztą jak wielu zawodników, którzy zagrali w ostatnich derbach.

 

"Nowa" Wisła radzi sobie dobrze, choć wydawało się, że może nawet nie przystąpić w lutym do dalszej części rozgrywek. Powrót Jakuba Błaszczykowskiego, który wraz z Jarosławem Królewskim, Tomaszem Jażdżyńskim oraz masą kibiców, zaangażował się w pomoc spadającej "Białej Gwieździe", sprawił, że Wisła narodziła się na nowo. Teraz o obliczu krakowskiego klubu stanowią między innymi Krzysztof Drzazga, Marko Kolar czy Sławomir Peszko. Nie można też zapomnieć o piłkarzach, którzy nie opuścili tonącego okrętu. Dzięki wielkiej akcji ratowania klubu, udało się przystąpić do rundy wiosennej.

 

197. Wielkie Derby Krakowa wywołują ogromne zainteresowanie. Na trybunach zasiądzie 29 tysięcy fanów, a ostatnie bilety sprzedały się w czwartek. Pojawi się 1500 osób wspierających Cracovię.

 

- Bardzo się cieszę, że tak wielu kibiców chce przyjść na to spotkanie, mam nadzieję, że zobaczą dobry spektakl i będą nas wspierać. Jedynie co mnie martwi to kwestia związana z obecnością kibiców gości. Chciałbym, aby to święto nie zostało zepsute. Mam nadzieję, że ochrona i policja staną na wysokości zadania. Kibicom należy pokazać piłkarskie widowisko, a nie walkę z bandytyzmem – powiedział przed meczem trener Wisły Maciej Stolarczyk.

 

Szkoleniowiec Cracovii Michał Probierz przed derbami wypowiedział się na temat personaliów. - Mam pozytywny ból głowy i przed derbami waham się, co do obsady czterech pozycji. Gdy widzę, jak starają się: Lusiusz, Serafin i Piszczek, który dał dobrą zmianę, kilku młodych i Datković, to dochodzę do wniosku, że gdybym tylko mógł, to wystawiłbym więcej niż 11 zawodników - powiedział.

 

Relacja i wynik na żywo z meczu Wisła - Cracovia od 18:00.

 

WYNIKI I TABELA LOTTO EKSTRAKLASY.