MŚ w biathlonie: Włoski dzień w Oestersund! Triumf Windischa, Boe bez medalu

Włoch Dominik Windisch wygrał w Oestersund bieg ze startu wspólnego na 15 km, ostatnią konkurencję tegorocznych mistrzostw świata w biathlonie. Srebrny medal wywalczył Francuz Antonin Guigonnat, a brązowy - Austriak Julian Eberhard. Polacy nie startowali.

Jeszcze przed ostatnim strzelaniem Windisch zajmował 11. miejsce i miał prawie minutę straty do prowadzącego wówczas Jewgienija Garaniczewa. Tuż za Rosjaninem biegł faworyt i zdobywca pięciu medali w Oestersund Norweg Johannes Thingnes Boe.

Warunki były jednak wówczas loteryjne. Garaniczew spudłował cztery razy, a Boe - aż pięciokrotnie. Tylko trzech z 30 zawodników strzelało wtedy "na czysto". Oprócz Windischa dokonali tego również Rosjanin Aleksander Łoginow (czwarte miejsce) oraz Łotysz Andrejs Rastorgujevs (25.).

Guigonnat minął linię mety 22,8 s po Windischu, a Eberhard miał pół sekundy straty do Francuza.

Kilka godzin wcześniej w rywalizacji kobiet na 12,5 km triumfowała Dorothea Wierer, więc można mówić o "włoskim dniu" w Szwecji. Jedyna Polka Monika Hojnisz zajęła 13. miejsce.

W Oestersund nie najlepiej zaprezentował się zdobywca Kryształowej Kuli w siedmiu poprzednich sezonach Martin Fourcade. Francuz nie wywalczył żadnego medalu, a w niedzielę uplasował się na 24. pozycji.

Po zakończeniu zmagań w Szwecji biathlonistów czeka jeszcze jedna runda PŚ - w Oslo-Holmenkollen (21-24 marca).