El. Euro 2020. Tarasovs: To Polska będzie pod presją

Presja będzie ciążyć na Polakach. Jak minuty będą uciekać, a nie będzie gola, to nerwowość będzie rosła. To szansa dla nas - powiedział Igors Tarasovs, reprezentant Łotwy, na co dzień piłkarz Śląska Wrocław, przed niedzielnym meczem obu drużyn w eliminacjach Euro 2020.

Przed dwoma tygodniami nowym trenerem reprezentacji Łotwy został Slavisa Stojanovic. Ostatnio 49-letni Słoweniec był trenerem Lewskiego Sofia. W sezonach 2007/08 i 2008/09 udało mu się zdobyć mistrzostwo Słowenii z NK Domżale, a w 2014 roku został mistrzem Serbii z Crveną Zvezdą Belgrad.

Już wcześniej było wiadomo, że trener Mika Paatelainen po słabych występach w Lidze Narodów odejdzie. Pytanie było tylko, kto przyjdzie za niego. Postawiono na Stojanovica i na razie tylko tyle wiemy. Na pierwszym zgrupowaniu dowiemy się dopiero, jaka jest jego filozofia gry i czego będzie od nas wymagał na boisku - powiedział piłkarz Śląska.

Łotwie udało się awansować na mistrzostwa Europy w 2004 roku, co było wielkim wyczynem i historycznym sukcesem tej drużyny. W eliminacjach do rozgrywanego w Portugalii turnieju Łotysze pokonali w Warszawie reprezentację Polski 1:0. Jedynego gola w tamtym spotkaniu zdobył Juris Laizans.

- Ważne, żeby szybko nie stracić gola. Presja nie będzie ciążyła na nas, ale na Polakach. A jak minuty będą uciekać, to będzie coraz większa nerwowość, a to tylko przeszkadza. To szansa dla nas. Spróbujemy powalczyć o wygraną. W 2002 roku wygraliśmy z Polską, a później awansowaliśmy do mistrzostw Europy. Ale nawet po tej wygranej z Warszawie nikt nie wierzył, że możemy pojechać na Euro. Nawet nie wierzono, że możemy zagrać z barażach. Ale się udało. W barażach trafiliśmy na Turcję, trzeci zespół świata wówczas. Na meczu u nas byłem na trybunach. Wygraliśmy 1:0 i ludzie się pytali, co się dzieje? W rewanżu przegrywaliśmy już 0:2 i wyłączyłem telewizor, bo myślałem, że to już koniec. Po kilku minutach jednak włączyłem, a tu 1:2 i nagle 2:2. Całą noc nie spałem z przejęcia. Może teraz historia się powtórzy? Nie mamy nic do stracenia. To Polska będzie pod presją, to Polska musi wygrać - dodał.