Prezes Japońskiego Komitetu Olimpijskiego ustąpi w czerwcu

Inne
Prezes Japońskiego Komitetu Olimpijskiego ustąpi w czerwcu
fot. PAP

Oskarżany o korupcję prezes Japońskiego Komitetu Olimpijskiego Tsunekazu Takeda poinformował, że ustąpi ze stanowiska. Zaznaczył jednak, że zrobi to, gdy zakończy się jego obecna kadencja, czyli pod koniec czerwca.

Takeda zapowiedział, że nie będzie się ubiegał o reelekcję, a także zrezygnuje z funkcji członka Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego (MKOl). W organizacji tej jest także szefem komisji ds. marketingu. Jednocześnie działacz wciąż nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów.
 
"Nie wierzę, że zrobiłem cokolwiek nielegalnego" - podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej.
 
Dzień wcześniej japońska agencja prasowa Kyodo zapowiedziała, że Takeda poda się do dymisji. Podczas spotkania z mediami spytano go, dlaczego nie zrezygnował ze skutkiem natychmiastowym.
 
"Boli mnie, że wywołałem takie zamieszanie, ale uważam, że moim obowiązkiem jest służyć do końca kadencji" - argumentował Takeda, który jest także szefem komitetu organizacyjnego Tokio 2020.
 
Prezesem Japońskiego Komitetu Olimpijskiego jest od 2001 roku. Zasiada także w Komitecie Wykonawczym Tokio 2020, ale nie jest jasne, czy zrezygnuje także z tej roli.
 
Przeciwko 71-letniemu Azjacie śledztwo prowadzi francuski wymiar sprawiedliwości. Był w tej sprawie przesłuchiwany w grudniu w Paryżu.
 
Jest on oskarżony o korupcję przy staraniach Tokio o organizację przyszłorocznych igrzysk. Zarzuca mu się przekazanie 2 mln dolarów firmie doradczej Black Tidings mającej siedzibę w Singapurze i powiązanej z byłym prezydentem Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) Lamine Diackiem. Senegalczyk, uważany w Afryce za człowieka niezwykle wpływowego, usunięty został z urzędu w 2015 roku, po tym jak oskarżono go o pranie pieniędzy i przekupstwo.
 
Jako głównym kandydat do zastąpienia Takedy na stanowisku szefa Japońskiego Komitetu Olimpijskiego wymieniany jest były judoka Yasuhiro Yamashita, złoty medalista igrzysk z 1984 roku.
 
Tokio było już areną rywalizacji o medale olimpijskie w 1964 roku.
ch, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze