El. Euro 2020: Macedonia Północna pierwszym liderem "polskiej grupy"

Macedonia Północna pokonała Łotwę 3:1 w pierwszej kolejce grupy G eliminacji mistrzostw Europy 2020. Gospodarze mieli zdecydowaną przewagę w pierwszej połowie, ale pasywna postawa po przerwie mogła ich kosztować pełną pulę.

Od 1991 roku, czyli od ogłoszenia przez Macedonię niepodległości, władze Grecji nie chciały zaakceptować nazwy odwołującej się do dziedzictwa starożytnych Macedończyków. W związku z tym Ateny blokowały starania tego kraju o członkostwo w Unii Europejskiej oraz NATO. W czerwcu zeszłego roku doszło jednak do porozumienia grecko-macedońskiego. 11 stycznia macedoński parlament przegłosował poprawkę do konstytucji, która zmieniła nazwę państwa. 12 lutego nowa nazwa stała się faktem.

Spotkanie z Łotwą było więc pierwszym pod nową nazwą. Gospodarze nie dali większych szans przyjezdnym, strzelając im dwa gole. Zaczęło się od przejęcia w środku pola. Goran Pandev zauważył wbiegającego na pełnej szybkości Ezgijana Alioskiego. Zawodnik Leeds United nie uderzył najlepiej, ale to wystarczyło, bo Andris Vanins popełnił błąd, przez co piłka wpadła do siatki.

Druga bramka padła w 29. minucie. Po raz kolejny nie popisał się Vanins, który odbił uderzenie Iliji Nestorovskiego tam, gdzie akurat nadbiegał Elif Elmas. Było 2:0 i praktycznie po spotkaniu. Po przerwie gospodarzom nie zależało już na zaciekłym atakowaniu, co zemściło się na nich w końcówce. Do własnej siatki trafił bowiem Darko Velkoski. Na więcej zabrakło czasu - dodatkowo goście kończyli mecz w dziesiątkę po czerwonej kartce Andrejsa Ciganiksa. W ostatniej akcji meczu Macedonia Północna dobiła przeciwnika za sprawą Elmasa.

Dzięki tej wygranej Macedonia Północna została pierwszym liderem grupy G.

Przed spotkaniem Pandev odebrał pamiątkową nagrodę za setny występ w reprezentacji.

Macedonia Północna - Łotwa 3:1 (2:0)

Bramki: Alioski 11, Elmas 29, 90+3 - Isajevs 87

Macedonia Północna: Stole Dimitrievski - Stefan Ristovski, Visar Musliu, Darko Velkoski, Egzijan Alioski - Aleksandar Trajkovski, Enis Bardhi, Boban Nikolov, Feran Hasani (32. Elif Elmas) - Goran Pandev (71. Kire Ristevski), Ilija Nestorovski.

Łotwa: Andris Vanins (33. Pavels Steinbors) - Vladislavs Gabovs, Kaspars Dubra, Marcis Oss, Vitalijs Maksimenko - Igors Tarasovs, Vjaceslavs Isajevs, Andrejs Ciganiks, Deniss Rakels - Arturs Karasauskas (69. Kristers Tobers), Valerijs Sabala.

Żółta kartka: Ciganiks.
Czerwona kartka: Ciganiks.