El. Euro 2020: Hiszpania zgodnie z planem, ale Norwegia dzielnie walczyła

Reprezentacja Hiszpanii w 1. kolejce eliminacji Euro 2020 wygrała w Walencji z Norwegią 2:1. Gole dla gospodarzy strzelili Rodrigo oraz Sergio Ramos z rzutu karnego. Trafienie dla ekipy ze Skandynawii zaliczył również z "jedenastki" Joshua King. Drużyna prowadzona przez Luisa Enrique stworzył sobie wiele dogodnych okazji strzeleckich, choć wynik tego nie odzwierciedla.

Spotkanie rozgrywane na Estadio Mestalla od początku przebiegało pod dyktando Hiszpanów. Gospodarze swoją wyższość udowodnili w 16. minucie, kiedy to asystę przy golu Rodrigo zaliczył Jordi Alba. Gracz Barcelony popisał się dynamicznym rajdem i wyłożył piłkę jak na tacy napastnikowi miejscowej Valencii. Po objęciu prowadzenia zespół z Półwyspu Iberyjskiego dążył do podwyższenia wyniku, ale brakowało mu skuteczności. Dlatego do przerwy rezultat nie uległ zmianie.

W drugiej odsłonie obraz gry się nie zmienił. To podopieczni trenera Enrique prowadzili grę i byli bliżej strzelenia gola. W 58. minucie znakomitej okazji do pokonania Rune Jarsteina nie wykorzystał Ramos. Kapitan "La Roja" z najbliższej odległości przeniósł piłkę nad poprzeczką.

Niewykorzystane okazje zemściły się na Hiszpanach, którzy byli nieskuteczni. W 64. minucie sędzia podyktował rzut karny dla przyjezdnych, który minutę później na gola zamienił King. Napastnik AFC Bournemouth pewnym strzałem z jedenastu metrów pokonał Davida De Geę, którego doskonale zna z występów w Premier League.

Radość podopiecznych Larsa Lagerbacka nietrwała jednak długo. Sześć minut później, arbiter ponownie wskazał "na wapno" z tym, że tym razem to gospodarze wykonywali rzut karny. Norweskiego golkipera Herthy Berlin pokonał Ramos, który uderzeniem w środek bramki zmylił Jarsteina.

W ostatnich dwudziestu minutach Hiszpanie stworzyli sobie kilka niezłych okazje do strzelenia trzeciego gola, ale doświadczony bramkarz Norwegów nie dał się pokonać. W doliczonym czasie gry dużo działo się w polu karnym gospodarzy, ale na szczęście dla nich Skandynawowie nie byli w stanie oddać strzału na bramkę strzeżoną przez bramkarza Manchesteru United.

Hiszpania - Norwegia 2:1 (1:0)
Bramki: Rodrigo 16, Ramos 71 (k) - King 64 (k)

Hiszpania: David de Gea - Jesus Navas, Sergio Ramos, Inigo Martinez, Jordi Alba - Dani Parejo (77. Rodri), Sergio Busquets, Dani Ceballos (74. Sergio Canales) - Rodrigo Moreno, Alvaro Morata (89. Juan Mata), Marco Asensio

Norwegia: Rune Jarstein - Omar Elabdellaoui, Havard Nordtveit, Kristoffer Ajer, Haitam Aleesami - Martin Odegaard (56. M. Elyounoussi), Marcus Henriksen, Ole Selnaes, Stefan Johansen (77. Ola Kamara) - T. Elyounoussi (55. Johnsen), Joshua King

Żółte kartki: Ceballos, Martinez - Ajer, T. Elyounoussi, Johansen, Johnsen