Nice 1 liga żużlowa: Kolejny sezon na start! Komu awans? Komu spadek?

Żużel
Nice 1 liga żużlowa: Kolejny sezon na start! Komu awans? Komu spadek?
fot. Cyfrasport

Po wielu miesiącach oczekiwań, spragnieni żużlowych emocji kibice wreszcie doczekali się inauguracji kolejnego sezonu. Na ostatni weekend marca zaplanowana została pierwsza kolejka Nice 1 ligi żużlowej. Z tej okazji prezentujemy sylwetki uczestników tej klasy rozgrywkowej. Transmisja meczu Car Gwarant Start Gniezno - Zdunek Wybrzeże Gdańsk w niedzielę od godziny 14.45 w Polsacie Sport.

Tradycyjnie przed każdym sezonem zastanawiamy się która drużyna uzyska awans do PGE Ekstraligi? A kto opuści szeregi jej zaplecza? Który zawodnik będzie mógł kandydować do miana rewelacji sezonu? A który rozczaruje swoją postawą? Pytań jest jeszcze więcej, a wraz z trwaniem rozgrywek będziemy uzyskiwać kolejne odpowiedzi.

 

Jedno jest pewne. Znowu zapowiada się ekscytujący sezon, w którym nie będzie brakować zwrotów akcji, wspaniałych wyścigów i wielu, wielu emocji. A kto odegra główną rolę w dwunastu aktach rundy zasadniczej oraz epilogu zwanym fazą play-off? Dowiemy się we wrześniu. Tymczasem zapoznajmy się bliżej z uczestnikami tegorocznego sezonu Nice 1 ligi.

 

[Unia Tarnów] Czy Jaskółki polecą wysoko?

 

Po awansie w 2017 roku do PGE Ekstraligi, romans tarnowskiej Unii z najlepszą ligą świata trwał tylko jeden sezon. Mimo ambitnych prób i sprawieniu kilku niespodzianek, podopieczni Pawła Barana koniec końców musieli pogodzić się ze spadkiem, chociaż do ostatniej kolejki walczyli o uniknięcie degradacji w bezpośrednim starciu w Zielonej Górze z Falubazem. Porażka w Winnym Grodzie oznaczała pożegnanie się z elitą.

 

Powrót do Nice 1 ligi oznaczało, że z zespołu odeszło kilku zawodników. Jasne było, że trzykrotny indywidualny mistrz świata Nicki Pedersen będzie chciał pisać kolejny rozdział w swojej karierze w ekstralidze. Na taki krok zdecydowali się jego rodacy - Peter Kildemand oraz Kenneth Bjerre. Mimo spadku, z bardzo dobrej strony pokazał się Jakub Jamróg, który znalazł angaż we Wrocławiu. To zmusiło włodarzy klubu do dużej aktywności na rynku transferowym.

 

Do Mościc wrócił po nieudanym pobycie w Rybniku Artur Czaja. Popularny "Józek" przyznał, że żałował swojego odejścia z Unii Tarnów i cieszy się, że ponownie będzie mógł założyć kewlar z Jaskółką na piersi. Na powrót zdecydował się także Peter Ljung. Trzecim z liderów zespołu powinien być Artur Mroczka. Dużym znakiem zapytania jest postawa Daniela Kaczmarka, który wkracza w wiek seniora oraz Wiktora Kułakowa. Dużym atutem Unii może być formacja juniorska. W niej rodzinne tradycje będą kultywować Mateusz Cierniak i Dawid Rempała.

 

Mateusz Cierniak i Artur Mroczka (fot. Cyfrasport)

 

Nowym menadżerem drużyny został były arbiter, Tomasz Proszowski. Przed nim trudne zadanie, aby odbudować ekipę po degradacji. Wydaje się, patrząc na skład, że spadkowicz PGE Ekstraligi wcale nie jest faworytem numer jeden do awansu.

 

Seniorzy:

 

Artur Czaja
Daniel Kaczmarek
Artur Mroczka
Wiktor Kułakow (Rosja)
Peter Ljung (Szwecja)

 

Juniorzy:

 

Mateusz Cierniak
Kacper Konieczny
Dawid Knapik
Przemysław Konieczny
Dawid Rempała

 

Menadżer: Tomasz Proszowski

 

Przyszli: Artur Czaja (ROW Rybnik), Daniel Kaczmarek (Get Well Toruń), Peter Ljung (Lokomotiv Daugavpils), Mateusz Gzyl (Betard Sparta Wrocław), Mateusz Cierniak (Arged Malesa Ostrovia Ostrów Wlkp.)

 

Odeszli: Jakub Jamróg (Betard Sparta Wrocław), Nicki Pedersen (Falubaz Zielona Góra), Kenneth Bjerre (MrGarden GKM Grudziądz), Peter Kildemand (Cash Broker Stal Gorzów), Patryk Rolnicki (MrGarden GKM Grudziądz), Kacper Konieczny (Speedway Wanda Kraków), Dawid Knapik (zakończył karierę)

 

[ROW Rybnik] Rekiny żądne krwi

 

Mówisz ROW Rybnik w kontekście 2019 roku, myślisz o casusie Grigorija Łaguty, który zszokował żużlowe środowisko w Polsce, opuszczając barwy śląskiego klubu. Przypomnijmy, że Rosjanin w poprzednim sezonie pauzował ze względu na zawieszenie po aferze dopingowej. Mimo to, nadal był związany z ROW-em i jeszcze na początku tego roku deklarował chęć pozostania w ekipie z Górnego Śląska. Nie minęło kilka tygodni, a starszy z braci Łagutów postanowił zasilić barwy Speed Car Motoru Lublin. To olbrzymi cios dla rybniczan, ponieważ Rosjanin miał być absolutnie największą gwiazdą Nice 1 ligi i poprowadzić Rekiny do awansu.

 

 

Kacper Woryna (fot. Cyfrasport)

 

Prezes klubu, Krzysztof Mrozek nie może jednak narzekać na kadrę zawodniczą, którą udało mu się zmontować. Liderem zespołu powinien być Kacper Woryna. Wsparciem dla niego mają być Troy Batchelor i Mateusz Szczepaniak. Do zespołu dołączyli Zbigniew Sucheckim, Nick Morris, Siergiej Łogaczow oraz Linus Sundstroem. Zwłaszcza ci dwaj ostatni mogą okazać się dużym wzmocnieniem. Być może Rosjanin godnie zastąpi swojego rodaka, Łagutę, natomiast Szwed ma potencjał, aby być jednym z liderów, po tym jak miewał przebłyski w barwach Cash Broker Stali Gorzów w PGE Ekstralidze. Czołowym juniorem ROW-u powinien być Robert Chmiel.

 

Nowy-stary menadżer drużyny, Piotr Żyto zrobi wszystko, aby zrealizować marzenie kibiców jakim jest awans do ekstraligi. Z Łagutą, czy bez.

 

Seniorzy:

 

Zbigniew Suchecki
Kacper Woryna
Mateusz Szczepaniak
Troy Batchelor (Australia)
Daniel Bewley (Wielka Brytania)
Jye Etheridge (Australia)
Nick Morris (Australia)
Linus Sundstroem (Szwecja)
Siergiej Łogaczow (Rosja)

 

Juniorzy:

 

Robert Chmiel
Kacper Duda
Przemysław Giera
Kacper Kłosok
Mateusz Tudzież
Dominik Tyman

 

Menadżer: Piotr Żyto

 

Przyszli: Zbigniew Suchecki (Arged Malesa Ostrovia Ostrów Wlkp.), Nick Morris (Stal Rzeszów), Linus Sundstroem (Cash Broker Stal Gorzów), Siergiej Łogaczow (Speedway Wanda Kraków)

 

Odeszli: Artur Czaja (Unia Tarnów), Andrzej Lebiediew (Betard Sparta Wrocław/Lokomotiv Daugavpils), Craig Cook (Wilki Krosno), Andriej Karpow (Wilki Krosno), Lars Skupień (Wilki Krosno)

 

[Car Gwarant Start Gniezno] Orły pokażą pazur?

 

Beniaminek ubiegłorocznej Nice 1 ligi żużlowej nie dokonał rewolucji kadrowej, ale nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ dobra postawa w poprzednim sezonie sprawiła, że klub z pierwszej stolicy Polski nadal wiąże duże nadzieje z Adrianem Gałą, Mirosławem Jabłońskim, czy Juricą Pavlicem. Do Gniezna wrócili kolejni wychowankowie tego klubu - Oskar i Kevin Fajferowie. Dużym wzmocnieniem może okazać się pozyskanie Andrieja Kudriaszowa, w którym niewątpliwie tkwi duży potencjał.

 

Oskar Fajfer wraca do macierzystego klubu (fot. Cyfrasport)

 

Skład podopiecznych Rafaela Wojciechowskiego jest na tyle solidny, że gnieźnianie spokojnie mogą myśleć o awansie do fazy play-off. A dalej? Wszystko jest możliwe.

 

Seniorzy:

 

Oskar Fajfer
Adrian Gała
Mirosław Jabłoński
Oliver Berntzon (Szwecja)
Frederik Jakobsen (Dania)
Kim Nilsson (Szwecja)
Jurica Pavlic (Chorwacja)
Andriej Kudriaszow (Rosja)

 

Juniorzy:

 

Mateusz Błażykowski
Kevin Fajfer
Michał Lewandowski
Damian Stalkowski
Szymon Szwacher
Weronika Burlaga

 

Menadżer: Rafael Wojciechowski

 

Przyszli: Oskar Fajfer (Wybrzeże Gdańsk), Andriej Kudriaszow (ForBET Włókniarz Częstochowa), Frederik Jakobsen (Power Duck Iveston PSŻ Poznań), Kevin Fajfer (Power Duck Iveston PSŻ Poznań)

 

Odeszli: Marcin Nowak (Power Duck Iveston PSŻ Poznań), Maksymilian Bogdanowicz (Get Well Toruń), Norbert Krakowiak (Falubaz Zielona Góra), Eduard Krcmar (Power Duck Iveston PSŻ Poznań)

 

Dalszy ciąg na kolejnej stronie.

 

[Lokomotiv Daugavpils] Kto zatrzyma Lokomotywę?

 

Wiecznie groźni, wieczni niebezpieczni. Mimo że ze względów regulaminowych nie mogą uzyskać awansu do PGE Ekstraligi (jako że nie są polskim klubem), to z roku na rok ich siła nie maleje. Lokomotiv Daugavpils wie jak smakuje triumf w Nice 1 lidze i choć w tym sezonie nie będzie łatwo dokonać tej sztuki, to podopieczni Nikołaja Kokina mają wiele argumentów, aby włączyć się do walki o czołowe lokaty, czyli play-off.

 

Łotewska Lokomotywa jest groźna dla każdego, zwłaszcza na własnym torze. W zespole znajdują się waleczni zawodnicy, słynący z widowiskowej jazdy. Mowa tutaj o Karolu Baranie czy Kjastasie Puodżuksie. Świetną informacją dla tamtejszych kibiców jest powrót na stare śmieci ich wychowanka, Andrzeja Lebiediewa, który zasmakował PGE Ekstraligi, a teraz wraca jako jeszcze bardziej doświadczony żużlowiec.

 

Kjastas Puodżuks (fot. Cyfrasport)

 

Warto zwrócić uwagę na bardzo szeroką kadrę klubu z Dyneburga w formacji młodzieżowej. Liderami wśród juniorów powinni być Oleg Michaiłow oraz Artiom Trofimow. To świadczy o znakomitym szkoleniu młodzieży na Łotwie.

 

Seniorzy:

 

Karol Baran
Jewgienji Kostygow (Łotwa)
Andrzej Lebiediew (Łotwa)
Kjastas Puodżuks (Łotwa)
Wadim Tarasienko (Rosja)
Marko Lewiszyn (Ukraina)
Pontus Aspgren (Szwecja)
Timo Lahti (Finlandia)
Jesse Mustonen (Finlandia)

 

Juniorzy:

 

Oleg Michaiłow (Łotwa)
Artiom Trofimow (Łotwa)
Rudolfs Sprogis (Łotwa)
Davis Kurmis (Łotwa)
Ricards Ansviesulis (Łotwa)
Elvis Avgucevics (Łotwa)
Francis Gusts (Łotwa)
Kristers Lumanis (Łotwa)
Ernest Matjuszonoks (Łotwa)
Daniił Kołodinski (Łotwa)

 

Menadżer: Nikołaj Kokin

 

Przyszli: Karol Baran (Stal Rzeszów), Andrzej Lebiediew (Betard Sparta Wrocław), Marko Lewiszyn (Euro Finannce Polonia Piła), Jesse Mustonen (Euro Finnance Polonia Piła), Pontus Aspgren (Euro Finannce Polonia Piła), Daniił Kołodinski (ZOOLeszcz Polonia Bydgoszcz)

 

Odeszli: Peter Ljung (Unia Tarnów), Daniel Davidsson, Dmytro Mostowik

 

[Orzeł Łódź] Jak nie teraz, to kiedy?

 

O Orle Łódź już od wielu lat mówi się jako o kandydacie do awansu. Prezes klubu, Witold Skrzydlewski za każdym razem zaznaczał jednak, że będzie to możliwe dopiero wtedy, gdy w Łodzi powstanie nowoczesny stadion. Ten scenariusz został zrealizowany w poprzednim roku, toteż teoretycznie już nic nie stoi na przeszkodzie, aby kibice z centralnej Polski mogli cieszyć się z jazdy swojego klubu w elicie. Do tego potrzebny jest oczywiście wynik sportowy, ale patrząc na kadrę - śmiało można stwierdzić, że Orły to jeden z głównych kandydatów do awansu. Po nieudanym sezonie w ekstraligowym forBET Włókniarzu Częstochowa odbudować się spróbuje Tobiasz Musielak. Wiele nadziei można wiązać z Kaiem Huckenbeckiem, który także startował w wyższej klasie rozgrywkowej i miewał przebłyski.

 

Orzeł doczekał się nowoczesnego stadionu. Teraz potrzebny jest sukces sportowy (fot. Cyfrasport)

 

W kadrze doświadczonego menadżera Lecha Kędziory nie brakuje rutynowanych jeźdźców, którzy powinni wiedzieć jak odpowiednio reagować na wydarzenia w trakcie meczu. Rafał Okoniewski, Daniel Jeleniewski, czy były uczestnik cyklu Grand Prix Hans Andersen to duże marki w Nice 1 lidze. Jeżeli dodamy do tego widowiskowo jeżdżącego Maksima Bogdanowa, to łodzianie mają prawo mieć wysokie aspiracje. Znakiem zapytania pozostaje formacja juniorów, ale tutaj duże nadzieje wiązane są z Dawidem Wawrzyniakiem.

 

Seniorzy:

 

Tobiasz Musielak
Rafał Okoniewski
Daniel Jeleniewski
Marcin Jędrzejewski
Hans Andersen (Dania)
Maksim Bogdanow (Łotwa)
Rory Schlein (Australia)
Rohan Tungate (Australia)
Kai Huckenbeck (Niemcy)
Ben Ernst (Niemcy)

 

Juniorzy:

 

Eryk Borczuk
Piotr Pióro
Dawid Wawrzyniak
Kamil Kiełbasa

 

Menadżer: Lech Kędziora

 

Przyszli: Daniel Jeleniewski (Speed Car Motor Lublin), Ben Ernst (Speed Car Motor Lublin), Tobiasz Musielak (forBET Włókniarz Częstochowa), Rory Schlein (Stal Rzeszów), Rafał Okoniewski (Euro Finannce Polonia Piła), Marcin Jędrzejewski (Speedway Wanda Kraków), Kai Huckenbeck (MrGarden GKM Grudziądz), Dawid Wawrzyniak (MrGarden GKM Grudziądz), Piotr Pióro (Speedway Wanda Kraków), Kamik Kiełbasa (Wilki Krosno)

 

Odeszli: Norbert Kościuch (Get Well Toruń), Jakub Miśkowiak (forBET Włókniarz Częstochowa), Josh Grajczonek (Stal Rzeszów), Aleksandr Łoktajew (Arged Malesa Ostrovia Ostrów Wlkp.), Andriej Kudriaszow (Car Gwarant Start Gniezno), Maciej Kuromonow (Speed Car Motor Lublin), Mateusz Błażykowski (Car Gwarant Start Gniezno), Piotr Świderski (zakończył karierę), Robert Miśkowiak

 

[Zdunek Wybrzeże Gdańsk] Nad morzem status quo?

 

Od wielu lat czołowa drużyna Nice 1 ligi, której zawsze brakuje kropki nad "i", aby uzyskać awans. W tym sezonie cel ekipy z Trójmiasta nie ulega zmianie, a jest nim awans do fazy play-off. Do Wybrzeża po kilku latach wrócił Krystian Pieszczek, który wspólnie z Kacprem Gomólskim i Adrianem Cyferem powinni stanowić o sile zespołu z Gdańska. Na miano zagranicznych liderów wyrastają Mikkel Bech i Jacob Thorssell i wszystko wskazuje na to, że tak właśnie będzie wyglądał podstawowy skład ekipy Mirosława Berlińskiego na inaugurację sezonu. Kadra Wybrzeża jest jednak szeroka i nie należy wykluczać niespodzianek w zestawieniu.

 

 

Mikkel Bech (fot. Cyfrasport)

 

Problemem teamu z północy kraju może być drugi junior. O ile 17-letni Karol Żupiński już w poprzednim sezonie pokazał, że ma aspiracje na czołowego młodzieżowca w lidze, to dużym znakiem zapytania jest postawa Denisa Zielińskiego i Dominika Majchrzaka. Faza play-off wydaje się być jak najbardziej w zasięgu Wybrzeża, ale pytanie czy gdańszczan stać tym razem na coś więcej?

 

Seniorzy:

 

Adrian Cyfer
Kacper Gomólski
Krystian Pieszczek
Patryk Beśko
Mikkel Bech (Dania)
Jacob Thorssell (Szwecja)
Joel Kling (Szwecja)
Thomas Jorgensen (Dania)
Jonas Seifert-Salk (Dania)
Bradley Wilson-Dean (Nowa Zelandia)

 

Juniorzy:

 

Karol Żupiński
Denis Zieliński
Dominik Majchrzak

 

Menadżer: Mirosław Berliński

 

Przyszli: Adrian Cyfer (Euro Finnance Polonia Piła), Kacper Gomólski (Falubaz Zielona Góra), Krystian Pieszczek (MrGarden GKM Grudziądz), Thomas Jorgensen (Euro Finnance Polonia Piła), Jonas Seifert-Salk (Euro Finnance Polonia Piła), Bradley Wilson-Dean, Joel Kling (Speed Car Motor Lublin), Dominik Majchrzak (forBET Włókniarz Częstochowa), Denis Zieliński (MrGarden GKM Grudziądz)

 

Odeszli: Oskar Fajfer (Car Gwarant Start Gniezno), Michał Szczepaniak (OK Kolejarz Opole), Mikkel Michelsen (Speed Car Motor Lublin), Anders Thomsen (Cash Broker Stal Gorzów), Marcin Turowski (MrGarden GKM Grudziądz), Dominik Kossakowski (Speedway Wanda Kraków), Tomasz Chrzanowski, Patrick Hougaard

 

[Arged Malesa Ostrovia Ostrów Wlkp.] Utrzymanie to za mało

 

Ostatni zespół w naszym zestawieniu, ale na pewno mający ambicje na wyższą lokatę na koniec sezonu. Arged Malesa Ostrovia Ostrów Wielkopolski to beniaminek Nice 1 ligi, a więc podstawowym celem ekipy Mariusza Staszewskiego będzie uniknięcie spadku. Jeżeli przyjrzymy się nazwiskom jakie będą reprezentować ten klub w tym sezonie, to ewentualna degradacja będzie bardzo dużym rozczarowaniem. A to dlatego, że Grzegorz Walasek, Tomasz Gapiński, Nicolai Klindt, czy Renat Gafurov są gwarantem pokaźnej zdobyczy punktowej. Do tego należy dodać Aleksandra Łoktajewa, który ma coś do udowodnienia sobie i kibicom po poprzednich nieudanych sezonach.

 

Grzegorz Walasek powinien być olbrzymim wzmocnieniem beniaminka (fot. Cyfrasport.)

 

Ostrowian stać z pewnością na pokrzyżowanie planów faworytom ligi i pokuszenie się o awans do fazy play-off. Do tego potrzebne będzie jednak wsparcie juniorów.

 

Seniorzy:

 

Grzegorz Walasek
Tomasz Gapiński
Renat Gafurov
Nicolai Klindt
Aleksandr Łoktajew
Sam Masters
Mark Karion

 

Juniorzy:

 

Kamil Nowacki
Sebastian Szostak
Marcin Kościelski

 

Menadżer: Mariusz Staszewski

 

Przyszli: Tomasz Gapiński (Euro Finnance Polonia Piła), Grzegorz Walasek (Cash Broker Stal Gorzów), Aleksandr Łoktajew (Orzeł Łódź), Sam Masters (Speed Car Motor Lublin), Marcin Koscielski (Get Well Toruń)

 

Odeszli: Patryk Dolny (Euro Finnance Polonia Piła), Kamil Brzozowski (ZOOLeszcz Polonia Bydgoszcz), Bjarne Pedersen (OK Kolejarz Opole), Adam Ellis (Cash Broker Stal Gorzów), Zbigniew Suchecki (ROW Rybnik), Jonas Jeppesen (Euro Finnance Polonia Piła), Nikodem Bartoch (Falubaz Zielona Góra), Marcel Studziński (Cash Broker Stal Gorzów)

 

Czy teoria znajdzie swoje odzwierciedlenie w praktyce? Czy sprawdzą się przedsezonowe prognozy? Powyższe zestawienie sugeruje, że chętnych do awansu i fazy play-off nie brakuje, natomiast trudno znaleźć kandydata do spadku. To jedynie zwiastuje olbrzymie emocje, a odpowiedzi będziemy szukać na stadionach i w transmisjach telewizyjnych.

 
Transmisja meczu Car Gwarant Start Gniezno - Zdunek Wybrzeże Gdańsk w niedzielę od godziny 14.45 w Polsacie Sport.

Spotkania Nice 1 ligi żużlowej w 2019 roku na sportowych antenach Polsatu. 

Krystian Natoński, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze