Nice 1 liga żużlowa: Kolejny sezon na start! Komu awans? Komu spadek?

Żużel
Nice 1 liga żużlowa: Kolejny sezon na start! Komu awans? Komu spadek?
fot. Cyfrasport

Po wielu miesiącach oczekiwań, spragnieni żużlowych emocji kibice wreszcie doczekali się inauguracji kolejnego sezonu. Na ostatni weekend marca zaplanowana została pierwsza kolejka Nice 1 ligi żużlowej. Z tej okazji prezentujemy sylwetki uczestników tej klasy rozgrywkowej. Transmisja meczu Car Gwarant Start Gniezno - Zdunek Wybrzeże Gdańsk w niedzielę od godziny 14.45 w Polsacie Sport.

Tradycyjnie przed każdym sezonem zastanawiamy się która drużyna uzyska awans do PGE Ekstraligi? A kto opuści szeregi jej zaplecza? Który zawodnik będzie mógł kandydować do miana rewelacji sezonu? A który rozczaruje swoją postawą? Pytań jest jeszcze więcej, a wraz z trwaniem rozgrywek będziemy uzyskiwać kolejne odpowiedzi.

 

Jedno jest pewne. Znowu zapowiada się ekscytujący sezon, w którym nie będzie brakować zwrotów akcji, wspaniałych wyścigów i wielu, wielu emocji. A kto odegra główną rolę w dwunastu aktach rundy zasadniczej oraz epilogu zwanym fazą play-off? Dowiemy się we wrześniu. Tymczasem zapoznajmy się bliżej z uczestnikami tegorocznego sezonu Nice 1 ligi.

 

[Unia Tarnów] Czy Jaskółki polecą wysoko?

 

Po awansie w 2017 roku do PGE Ekstraligi, romans tarnowskiej Unii z najlepszą ligą świata trwał tylko jeden sezon. Mimo ambitnych prób i sprawieniu kilku niespodzianek, podopieczni Pawła Barana koniec końców musieli pogodzić się ze spadkiem, chociaż do ostatniej kolejki walczyli o uniknięcie degradacji w bezpośrednim starciu w Zielonej Górze z Falubazem. Porażka w Winnym Grodzie oznaczała pożegnanie się z elitą.

 

Powrót do Nice 1 ligi oznaczało, że z zespołu odeszło kilku zawodników. Jasne było, że trzykrotny indywidualny mistrz świata Nicki Pedersen będzie chciał pisać kolejny rozdział w swojej karierze w ekstralidze. Na taki krok zdecydowali się jego rodacy - Peter Kildemand oraz Kenneth Bjerre. Mimo spadku, z bardzo dobrej strony pokazał się Jakub Jamróg, który znalazł angaż we Wrocławiu. To zmusiło włodarzy klubu do dużej aktywności na rynku transferowym.

 

Do Mościc wrócił po nieudanym pobycie w Rybniku Artur Czaja. Popularny "Józek" przyznał, że żałował swojego odejścia z Unii Tarnów i cieszy się, że ponownie będzie mógł założyć kewlar z Jaskółką na piersi. Na powrót zdecydował się także Peter Ljung. Trzecim z liderów zespołu powinien być Artur Mroczka. Dużym znakiem zapytania jest postawa Daniela Kaczmarka, który wkracza w wiek seniora oraz Wiktora Kułakowa. Dużym atutem Unii może być formacja juniorska. W niej rodzinne tradycje będą kultywować Mateusz Cierniak i Dawid Rempała.

 

Mateusz Cierniak i Artur Mroczka (fot. Cyfrasport)

 

Nowym menadżerem drużyny został były arbiter, Tomasz Proszowski. Przed nim trudne zadanie, aby odbudować ekipę po degradacji. Wydaje się, patrząc na skład, że spadkowicz PGE Ekstraligi wcale nie jest faworytem numer jeden do awansu.

 

Seniorzy:

 

Artur Czaja
Daniel Kaczmarek
Artur Mroczka
Wiktor Kułakow (Rosja)
Peter Ljung (Szwecja)

 

Juniorzy:

 

Mateusz Cierniak
Kacper Konieczny
Dawid Knapik
Przemysław Konieczny
Dawid Rempała

 

Menadżer: Tomasz Proszowski

 

Przyszli: Artur Czaja (ROW Rybnik), Daniel Kaczmarek (Get Well Toruń), Peter Ljung (Lokomotiv Daugavpils), Mateusz Gzyl (Betard Sparta Wrocław), Mateusz Cierniak (Arged Malesa Ostrovia Ostrów Wlkp.)

 

Odeszli: Jakub Jamróg (Betard Sparta Wrocław), Nicki Pedersen (Falubaz Zielona Góra), Kenneth Bjerre (MrGarden GKM Grudziądz), Peter Kildemand (Cash Broker Stal Gorzów), Patryk Rolnicki (MrGarden GKM Grudziądz), Kacper Konieczny (Speedway Wanda Kraków), Dawid Knapik (zakończył karierę)

 

[ROW Rybnik] Rekiny żądne krwi

 

Mówisz ROW Rybnik w kontekście 2019 roku, myślisz o casusie Grigorija Łaguty, który zszokował żużlowe środowisko w Polsce, opuszczając barwy śląskiego klubu. Przypomnijmy, że Rosjanin w poprzednim sezonie pauzował ze względu na zawieszenie po aferze dopingowej. Mimo to, nadal był związany z ROW-em i jeszcze na początku tego roku deklarował chęć pozostania w ekipie z Górnego Śląska. Nie minęło kilka tygodni, a starszy z braci Łagutów postanowił zasilić barwy Speed Car Motoru Lublin. To olbrzymi cios dla rybniczan, ponieważ Rosjanin miał być absolutnie największą gwiazdą Nice 1 ligi i poprowadzić Rekiny do awansu.

 

 

Kacper Woryna (fot. Cyfrasport)

 

Prezes klubu, Krzysztof Mrozek nie może jednak narzekać na kadrę zawodniczą, którą udało mu się zmontować. Liderem zespołu powinien być Kacper Woryna. Wsparciem dla niego mają być Troy Batchelor i Mateusz Szczepaniak. Do zespołu dołączyli Zbigniew Sucheckim, Nick Morris, Siergiej Łogaczow oraz Linus Sundstroem. Zwłaszcza ci dwaj ostatni mogą okazać się dużym wzmocnieniem. Być może Rosjanin godnie zastąpi swojego rodaka, Łagutę, natomiast Szwed ma potencjał, aby być jednym z liderów, po tym jak miewał przebłyski w barwach Cash Broker Stali Gorzów w PGE Ekstralidze. Czołowym juniorem ROW-u powinien być Robert Chmiel.

 

Nowy-stary menadżer drużyny, Piotr Żyto zrobi wszystko, aby zrealizować marzenie kibiców jakim jest awans do ekstraligi. Z Łagutą, czy bez.

 

Seniorzy:

 

Zbigniew Suchecki
Kacper Woryna
Mateusz Szczepaniak
Troy Batchelor (Australia)
Daniel Bewley (Wielka Brytania)
Jye Etheridge (Australia)
Nick Morris (Australia)
Linus Sundstroem (Szwecja)
Siergiej Łogaczow (Rosja)

 

Juniorzy:

 

Robert Chmiel
Kacper Duda
Przemysław Giera
Kacper Kłosok
Mateusz Tudzież
Dominik Tyman

 

Menadżer: Piotr Żyto

 

Przyszli: Zbigniew Suchecki (Arged Malesa Ostrovia Ostrów Wlkp.), Nick Morris (Stal Rzeszów), Linus Sundstroem (Cash Broker Stal Gorzów), Siergiej Łogaczow (Speedway Wanda Kraków)

 

Odeszli: Artur Czaja (Unia Tarnów), Andrzej Lebiediew (Betard Sparta Wrocław/Lokomotiv Daugavpils), Craig Cook (Wilki Krosno), Andriej Karpow (Wilki Krosno), Lars Skupień (Wilki Krosno)

 

[Car Gwarant Start Gniezno] Orły pokażą pazur?

 

Beniaminek ubiegłorocznej Nice 1 ligi żużlowej nie dokonał rewolucji kadrowej, ale nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ dobra postawa w poprzednim sezonie sprawiła, że klub z pierwszej stolicy Polski nadal wiąże duże nadzieje z Adrianem Gałą, Mirosławem Jabłońskim, czy Juricą Pavlicem. Do Gniezna wrócili kolejni wychowankowie tego klubu - Oskar i Kevin Fajferowie. Dużym wzmocnieniem może okazać się pozyskanie Andrieja Kudriaszowa, w którym niewątpliwie tkwi duży potencjał.

 

Oskar Fajfer wraca do macierzystego klubu (fot. Cyfrasport)

 

Skład podopiecznych Rafaela Wojciechowskiego jest na tyle solidny, że gnieźnianie spokojnie mogą myśleć o awansie do fazy play-off. A dalej? Wszystko jest możliwe.

 

Seniorzy:

 

Oskar Fajfer
Adrian Gała
Mirosław Jabłoński
Oliver Berntzon (Szwecja)
Frederik Jakobsen (Dania)
Kim Nilsson (Szwecja)
Jurica Pavlic (Chorwacja)
Andriej Kudriaszow (Rosja)

 

Juniorzy:

 

Mateusz Błażykowski
Kevin Fajfer
Michał Lewandowski
Damian Stalkowski
Szymon Szwacher
Weronika Burlaga

 

Menadżer: Rafael Wojciechowski

 

Przyszli: Oskar Fajfer (Wybrzeże Gdańsk), Andriej Kudriaszow (ForBET Włókniarz Częstochowa), Frederik Jakobsen (Power Duck Iveston PSŻ Poznań), Kevin Fajfer (Power Duck Iveston PSŻ Poznań)

 

Odeszli: Marcin Nowak (Power Duck Iveston PSŻ Poznań), Maksymilian Bogdanowicz (Get Well Toruń), Norbert Krakowiak (Falubaz Zielona Góra), Eduard Krcmar (Power Duck Iveston PSŻ Poznań)

 

Dalszy ciąg na kolejnej stronie.

Krystian Natoński, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie