PŚ w Planicy. Triumf Polaków w konkursie drużynowym

Zimowe

Reprezentacja Polski w składzie: Wolny, Stoch, Kubacki, Żyła wygrała ostatni, drużynowy konkurs skoków w sezonie 2018/2019. Polacy stoczyli pasjonującą walkę z Niemcami. Zwycięstwem na Letalnicy Biało-Czerwoni bardzo mocno zbliżyli się do triumfu w klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów.

Polacy wystąpili w składzie: Jakub Wolny, Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła. To był przedostatni konkurs sezonu. W niedzielę już tylko występ indywidualny, po którym zapewne trener Stefan Horngacher ogłosi, że żegna się z naszą kadrą i przejmuje niemiecką. 

 

W pierwszej serii Biało-Czerowni prowadzili od inauguracyjnego skoku. Drugie miejsce ze stratą 23 pkt zajmowała Słowenia, a na trzeciej pozycji byli Niemcy, którzy tracili do nas 25,5 pkt. Polska objęła prowadzenie, gdy w pierwszej grupie najdalej - na 237,5 m wylądował Jakub Wolny. Kamil Stoch uzyskał 227 m, Dawid Kubacki 229,5 i Piotr Żyła 226,5 m.

 

W pierwszej serii najdłuższy skok oddał triumfator klasyfikacji generalnej PŚ Japończyk Ryoyu Kobayashi - 240 m.

 

W finałowej serii Wolny uzyskał 228,5, Stoch 221, Kubacki 230, Żyła 242,5 m! Ten ostatni skok podparł, ale udało się odeprzeć niesamowity atak Niemców, którzy wcześniej wyszli na drugą lokatę. Nasi zachodni rywale mieli w ostatniej grupie Markusa Eisenbichlera, triumfatora konkursu piątkowego. Niemiec poleciał na 246 m! Wylądował z kłopotami, na dwie nogi, ale nie podparł skoku. Gdy Żyła musiał w ten sposób ratować się, by nie upaść, wiadomo było, że stracimy sporo punktów za styl. Finałowe sekundy oczekiwania były bardzo nerwowe. Nota Niemców 1619,8 pkt. Polacy wygrali z sumą ocen 1627 pkt!

 

W tym sezonie dotychczas odbyło się sześć konkursów drużynowych, a Biało-Czerwoni wygrali dwa z nich - w Wiśle i Willingen. Na najniższym stopniu podium stanęli w Zakopanem

 

W Planicy Polacy walczą o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów. Przed konkursem drużynowym na Letalnicy Biało-Czerwoni prowadzili z 5547 punktami na koncie. Na drugim miejscu byli Niemcy, nad którymi Polska miała z 361 „oczek” przewagi. Zwycięstwem Biało-Czerwoni praktycznie przypieczętowali końcowy triumf. Do klasyfikacji dołożyli kolejne 400 pkt., Niemcy 350, co oznacza, że nasza przewaga wynosi już 411. W niedzielę musiałby się wydarzyć kataklizm, byśmy tę przewagę roztrwonili. 

 

ZWYCIĘSTWA POLAKÓW W KONKURSACH DRUŻYNOWYCH PŚ

03.12.2016, Klingenthal (Niemcy): Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot, Kamil Stoch
28.01.2017, Willingen (Niemcy): Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot, Kamil Stoch
27.01.2018, Zakopane (Polska): Maciej Kot, Stefan Hula, Dawid Kubacki, Kamil Stoch
17.11.2018, Wisła (Polska): Piotr Żyła, Jakub Wolny, Dawid Kubacki, Kamil Stoch
15.02.2019, Willingen (Niemcy): Piotr Żyła, Jakub Wolny, Dawid Kubacki, Kamil Stoch
23.03.2019, Planica (Słowenia): Jakub Wolny, Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła

 

 

B, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze