Sajfutdinow po raz drugi wygrał Memoriał Alfreda Smoczyka

Żużel

Rosjanin Emil Sajfutdinow (Fogo Unia Leszno) wgrał w Lesznie 69. Memoriał Alfreda Smoczyka na żużlu. To jego drugi triumf w tym turnieju. Kolejne lokaty zajęli inni zawodnicy leszczyńskiej Unii - Jarosław Hampel i Bartosz Smetkała.

Tegoroczny memoriał Smoczyka miał dość wyjątkową obsadę, bowiem w Lesznie pojawili się wyłącznie obecni lub byli żużlowcy Unii. Faworytami byli jednak ci, którzy jesienią ubiegłego roku zdobyli mistrzostwo Polski. Sajfutdinow tylko w swoim pierwszym starcie przyjechał drugi - przegrał z Januszem Kołodziejem, ale kolejne cztery wyścigi pewnie wygrywał.

Szansę na zwycięstwo niemal do końca zawodów miał także Smektała, który w czterech biegach zgromadził 11 punktów. Gdyby wygrał ostatni swój wyścig, zrównałby się punktami z Sajfutdinowem. Tymczasem mistrz świata juniorów zanotował defekt na pierwszym okrążeniu i stracił szansę na końcowy sukces. Ostatecznie zajął trzecie miejsce, o które musiał walczyć z Norbertem Kościuchem (Get Well Toruń) w dodatkowym biegu. Drugą lokatę zajął Hampel.

Pewnym zaskoczeniem była nieco słabsza postawa kapitana Fogo Unii Piotra Pawlickiego, który zajął dopiero dziewiąte miejsce. Ciekawe zawody obejrzało w Lesznie ponad cztery tysiące kibiców.

Memoriał patrona leszczyńskiego stadionu rozgrywany jest od 68 lat. Smoczyk był jednym z najbardziej utalentowanych zawodników okresu powojennego. W 1949 roku w wieku 21 lat zdobył tytuł indywidualnego mistrza Polski. Rok później zginął w wypadku motocyklowym pod Lesznem.

W turnieju pamięci Smoczyka startowało wielu wybitnych żużlowców, m.in. Tony Rickardsson, Hans Nielsen, Tomasz Gollob, Andrzej Huszcza, Roman Jankowski czy Henryk Żyto, który w latach 50. i 60. wygrał zawody sześciokrotnie.