El. Euro 2020: Portugalia nadal bez zwycięstwa! Tylko remis z Serbią

Reprezentacja Portugalii po dwóch meczach eliminacji Euro ma na koncie tylko dwa punkty. Podopieczni Fernando Santosa w poniedziałek zremisowali przed własną publicznością 1:1 z Serbią. W 28. minucie kontuzji doznał Cristiano Ronaldo.

Portugalia bezbramkowo zremisowała z Ukrainą w swoim pierwszym meczu eliminacji Euro 2020. Serbowie w poniedziałek rozpoczęli udział w rozgrywkach. Bilans dziewięciu ostatnich spotkań przemawiał za podopiecznymi Fernando Santosa, który wygrali aż pięć z nich. Serbowie tylko dwa razy schodzili z boiska ze zwycięstwem, a dwukrotnie mecze te kończyły się wynikami remisowymi. Co ciekawe obie drużyny strzeliły po szesnaście goli.

Na Estadio da Luz pojawiło się kilka polskich akcentów. Pierwszym byli polscy sędziowie z Szymonem Marciniakiem na czele. W wyjściowej jedenastce reprezentacji Serbii po raz pierwszy od 860 dni pojawił się piłkarz Lechii Gdańsk Filip Mladenović, który został powołany dodatkowo do reprezentacji z powodu kontuzji Aleksandara Kolarova.

Podopieczni trenera Santosa bardzo szybko mogli wyjść na prowadzenie. W 4. minucie swojej szansy nie wykorzystał William Carvalho. Chwilę później to się zemściło. Przyjezdni ekspresowo wyszli z kontrą i stworzyli groźną sytuację, którą faulem w polu karnym przerwał Rui Patricio. Marciniak nie wahał się zbyt długo i podyktował rzut karny, który pewnym strzałem wykorzystał Dusan Tadic. Gospodarze mogli w 9. minucie wyrównać po strzale z dystansu Ronaldo, ale świetną interwencją popisał się Marko Dmitrovic. Piłkarz Juventusu nie miał szczęścia. Nie dość, że kilka jego strzałów zostało zablokowanych, to już w 31. minucie musiał opuścić boisko. Kapitan Portugalii podczas jednego ze sprintów doznał kontuzji mięśnia dwugłowego. Piłkarze Santosa niejednokrotnie udowadniali, że potrafią grać bez swojego asa. Pokazali to również tym razem. W 42. minucie kapitalnym strzałem z dystansu popisał się Danilo Pereira nie dając najmniejszych szans serbskiemu bramkarzowi i doprowadzając do wyrównania. Było to drugie trafienie tego piłkarza w barwach narodowych.

Po przerwie więcej sytuacji mieli Serbowie. Dopiero w 70. minucie zagotowało się pod bramką gości. Najpierw doskonałej okazji ponownie nie wykorzystał Carvalho. Chwilę później w polu karnym Dmitrovica zapanował chaos i tylko Portugalczycy mogą powiedzieć, jakim cudem nie trafili do bramki. Ogromne emocje wśród piłkarzy i nie tylko wywołała sytuacja, w której Antonio Rukavina dotknął piłki ręką w polu karnym. Polski arbiter najpierw wskazał na jedenasty metr, a po konsultacji z asystentem cofnął swoją decyzję. W końcówce Portugalia bardzo mocno napierała na bramkę rywali, lecz nie zdołała wywalczyć zwycięstwa.

Portugalia - Serbia 1:1 (0:1)
Bramki: Pereira 42 - Tadic 7

Portugalia: Rui Patricio - Joao Cancelo, Pepe, Ruben Dias, Raphael Guerreiro - William Carvalho, Danilo Pereira, Rafa Silva (84. Goncalo Guedes) - Cristiano Ronaldo (42. Danilo Pereira), Diego Sousa (57. Andre Silva), Bernardo Silva

Serbia: Marko Dmitrovic - Antonio Rukavina, Nikola Milenkovic, Uros Spajic, Filip Mladenovic - Mijat Gacinovic (21. Nemanja Radonjic), Nemanja Maksimovic - Darko Lazovic (69. Andrija Zivkovic), Dusan Tadic, Adem Ljajic (87. Sergej Milinkovic-Savic) - Aleksandar Mitrovic

Żółte kartki: Pepe - Mladenovic, Spajic, Tadic