EBL: "Twarde Pierniki” zdobyły Zieloną Górę

Koszykarze Polskiego Cukru Toruń jako pierwszy zespół w tym sezonie ekstraklasy wygrali w Zielonej Górze, pokonując w meczu 24. kolejki Stelmet Eneę BC 110:107 po ofensywnej i efektownej grze. Bohaterem torunian był Amerykanin Rob Lowery.

To on poprowadził przyjezdnych, którzy mieli znakomitą skuteczność rzutów z gry – 64 proc. za dwa punkty (24 z 37) i 57 proc. zza linii 6,75 m (15 z 26) do zwycięstwa. Amerykański rozgrywający niemalże równo z końcową syreną, przy remisie 107:107, trafił z ponad 10 metrów rzucając piłką o tablicę.

Lowery, kolega jednego z najlepszych graczy NBA Kevina Duranta (obydwaj pochodzą z Waszyngtonu i tam rozpoczynali przygodę z koszykówką) nie tylko był najskuteczniejszym zawodnikiem torunian – uzyskał 28 punktów, ale i znakomicie dyrygował poczynaniami kolegów – miał osiem asyst i siedem zbiórek. Rozegrał najlepszy mecz w Energa Basket Lidze.

- Na pewno sporo takich wyrównanych meczów już ostatnio było w naszym wykonaniu. W tym miesiącu mieliśmy już dwie dogrywki, więc można powiedzieć, że to one przygotowały nas na takie spotkanie jak w Zielonej Górze. Byliśmy lepsi, nie zdecydowało szczęście, choć rzeczywiście rzut Roba był wariacki, ale wcześniej mieliśmy już sześć punktów przewagi i to Stelmet miał szczęście, że nas dogonił. To był dla nas bardzo ważny mecz, jeśli chodzi o rozstawienie przed play off – powiedział PAP reprezentant Polski Karol Gruszecki, który zdobył dla torunian 12 pkt.

Spotkanie było bardzo zacięte i stało pod znakiem przewagi ataku nad defensywą. Po 20 minutach był remis 48:48, po trzech kwartach prowadził Stelmet 79:78, a na dwie minuty przed końcem czwartej części ponownie był remis 99:99.

To właśnie ostatnie minuty zadecydowały o końcowym zwycięstwie przyjezdnych, którzy zagrali z większym spokojem i pewnością niż gospodarze. Zwrotami akcji w ostatnich 120 sekundach można by jednak obdzielić kilka spotkań.

Po punktach Karola Gruszeckiego i Tomasza Śniega oraz niecelnym rzucie kapitana zielonogórzan Łukasza Koszarka oraz stracie Michała Sokołowskiego Polski Cukier wygrywał 105:99 na 62 sekundy przed końcem. Czas wzięty przez trenera gospodarzy Igora Jovovica nie przyniósł efektu. Koszarek ponownie nie trafił z dystansu, a w rewanżu faulowany przez środkowego Adam Hrycaniuka Lowery dorzucił punkt z wolnych i Toruń prowadził 106:101 na 20 sekund do końca. Hrycaniuk kilka sekund później naprawił błąd, trafiając zza linii 6,75 m, co zdarza mu się w meczach bardzo rzadko.

Faulowany Gruszecki wykorzystał jeden rzut wolny, a piłkę po drugim niecelnym zebrał Sokołowski, przekozłował przez całe boisko i rzucił za trzy na dwie sekundy przed końcem czwartej kwarty doprowadzając do remisu 107:107. Ostatnie słowo należało jednak do Lowery’ego oraz sędziów, którzy sprawdzali na monitorze, czy rzut został oddany w czasie.

- Wspaniałe spotkanie. Zagraliśmy na maksimum naszych możliwości, zwłaszcza w ataku. Decydowały detale, szczególnie w ostatnich minutach. Walczyliśmy do końca. Rywale znakomicie trafiali za trzy punkty – powiedział na konferencji prasowej trener Stelmetu Igor Jovovic.

Wtórował mu Michał Sokołowski, który mimo porażki widział pozytywy spotkania.

- Miałem rzut na dogrywkę, trafiłem, ale zostało jeszcze trochę czasu… Świetne widowisko dla widzów, bardzo ofensywny mecz. Jedna akcja zadecydowała, choć faktem jest że mieliśmy sześć punktów straty, ale walczyliśmy. Cóż, nie udało się. Musimy zatrzymać pozytywną energię z tego meczu, bo naprawdę fajnie wyglądaliśmy jako drużyna, i "iść" dalej – ocenił reprezentant kraju.

W ekipie Stelmetu oprócz Sokołowskiego (19 pkt, pięć zbiórek i cztery asysty) wyróżnił się Markel Starks – Amerykanin uzyskał 25 pkt mając znakomitą skuteczność z gry – 100 procent za dwa (7 z 7) i 75 procent za trzy (3 z 4).

Stelmet Enea BC Zielona Góra - Polski Cukier Toruń 107:110 (26:25, 22:23, 31:30, 28:32)

Stelmet Enea BC Zielona Góra: Markel Starks 25, Michał Sokołowski 19, Łukasz Koszarek 16, Adam Hrycaniuk 13, Darko Planinic 12, Kodi Justice 8, Zeljko Sakic 6, Przemysław Zamojski 4, Quinton Hosley 4, Jarosław Mokros 0.

Polski Cukier Toruń: Robert Lowery 28, Aaron Cel 13, Karol Gruszecki 12, Bartosz Diduszko 12, Tomasz Śnieg 11, Cheikh Mbodj 10, Michael Umeh 8, Damian Kulig 7, Krzysztof Sulima 5, Łukasz Wiśniewski 4.