El. Euro 2020: Włosi rozbili Liechtenstein. Quagliarella najstarszym strzelcem

W meczu drugiej kolejki eliminacji do mistrzostw Europy 2020 Włosi całkowicie zdominowali reprezentację Liechtensteinu. Ostatecznie licznik na tablicy wyników zatrzymał się na sześciu golach, a więc "Azzurri" zafundowali kibicom oglądającym mecz w Parmie istny grad goli.

Podczas losowania grup eliminacyjnych do Euro 2020 los był dla Włochów łaskawy. Drużyna, która w zeszłym roku po raz pierwszy od sześćdziesięciu lat nie wywalczyła sobie awansu na mistrzostwa świata, trafiła tym razem do grupy J, gdzie przyjdzie jej się mierzyć ze znacznie słabszymi na papierze rywalami: Armenią, Finlandią, Bośnią i Hercegowiną, Grecją oraz właśnie Liechtensteinem.

Postrzeganie "Azzurrich" w kategorii faworytów do awansu znalazło potwierdzenie w meczu pierwszej kolejki eliminacji, w którym podopieczni Roberto Manciniego pokonali w Udine Finlandię 2:0, po golach Nicolo Barelli i Moise Keana.

Wtorkowy mecz gospodarze rozstrzygnęli na swoją korzyść już w ciągu pierwszych 45 minut. W 17. minucie wynik otworzył Stefano Sensi, który wykorzystał dokładne dośrodkowanie Leonardo Spinazzoli i posła piłkę głową do bramki tuż obok lewego słupka. W 32. minucie kapitalną, indywidualną akcją popisał się Marco Verratti. Zawodnik Paris Saint-Germain, z dwoma rywalami na plecach, trącił piłkę w kierunku środka pola karnego i uderzeniem w kierunku dalszego słupka podwyższył prowadzenie swojej drużyny. W 35 i 48. minucie na listę strzelców wpisał się Fabio Quagliarella, który pewnie wykorzystał dwa rzuty karne przyznane po tym, jak piłkarze Liechtensteinu zagrali ręką we własnym polu karnym. Po drugim incydencie, czerwoną kartkę obejrzał Daniel Kaufmann, ponieważ stojąc na linii bramkowej wybił piłkę ręką poza światło bramki.

Quagliarella stał się najstarszym strzelcem gola w reprezentacji Włoch. We wtorek miał 36 lat i 54 dni. Wyprzedził Christiana Panucciego, który zdobył bramkę mając 35 lat i 62 dni.

W drugiej odsłonie koszmar gości trwał nadal. W 70. minucie podanie głową Quagliarelli z najbliższej odległości - także głową - wykorzystał Moise Kean. Po chwili 36-letni weteran z Sampdorii Genua opuścił boisko, ustępując miejsca Leonardo Pavolettiemu. To właśnie ostatni z wymienionych strzelił kolejnego gola, pokonując Benjamina Büchela.

Włochy - Liechtenstein 6:0 (4:0)
Bramki: Sensi 17, Verratti 32, Quagliarella 35, 45+3, Kean 70, Pavoletti 77

Włochy: Salvatore Sirigu - Gianluca Mancini, Leonardo Bonucci (77. Armando Izzo), Alessio Romagnoli, Leonardo Spinazzola - Stefano Sensi, Jorginho (57. Nicolo Zaniolo), Marco Verratti - Matteo Politano, Fabio Quagliarella (72. Leonardo Pavoletti), Moise Kean.

Liechtenstein: Benjamin Büchel - Sandro Wolfinger, Daniel Kaufmann, Jens Hofer, Max Göppel - Aron Sele (46. Andreas Malin), Michele Polverino, Sandro Wieser, Simon Kühne (69. Livio Meier) - Nicolas Hasler, Dennis Salanović (82. Martin Büchel).

Żółte kartki: Izzo - Hasler.

Czerwona kartka: Kaufmann.