ME w szachach: Piorun współliderem po ośmiu rundach

Inne
ME w szachach: Piorun współliderem po ośmiu rundach
fot. PAP

Kacper Piorun po remisie w ósmej rundzie ze Szwedem Nilsem Grandeliusem pozostaje współliderem mistrzostw Europy w szachach, rozgrywanych w Skopje. Polak, jego wtorkowy rywal oraz trzech innych arcymistrzów zgromadzili po 6,5 pkt.

W czołowej piątce są także Maxim Rodshtein z Izraela oraz Rosjanie Andriej Jesipienko i legitymujący się najwyższym rankingiem w stawce Władysław Artemiew (2736), który jako jedyny z czołowej dziesiątki wygrał swoją partię ósmej rundy - z Czechem Zbynkiem Hrackiem.
 
Piorun (KSz Stilon Gorzów Wielkopolski), mistrz Polski z 2017 roku, pozostaje niepokonany w Skopje, z pięcioma wygranymi i trzema remisami. We wtorek 27-letni arcymistrz z Łowicza, legitymujący się rankingiem 2631 i rozstawiony w turnieju z nr 37, zremisował czarnymi z wyżej notowanym rywalem ze Szwecji (2694, nr 9) po 22 posunięciach.
 
Szóstą lokatę w turnieju dzieli 14 szachistów mających po 6 pkt. W kolejnej grupie, z dorobkiem 5,5 pkt, znajduje się Mateusz Bartel, drugi z uczestniczących w turnieju reprezentantów kraju, brązowy medalista - wraz m.in. z Piorunem - drużynowych mistrzostw świata sprzed dwóch lat. Zawodnik KSz Polonia Wrocław w ósmej rundzie już po 10 posunięciach zremisował czarnymi z Rosjaninem Aleksandrem Rachmanowem.
 
Turniej o mistrzostwo Europy z udziałem 361 szachistów i szachistek z 42 krajów rozgrywany jest na dystansie 11 rund systemem szwajcarskim i zakończy się 29 marca. Zawodnicy z miejsc 1-22 kwalifikują się do rozgrywek o Puchar Świata. Pula nagród wynosi 100 tys. euro, zwycięzca otrzyma 20 tys.
 
W dotychczasowych mistrzostwach Europy Polacy zdobyli pięć medali: złoty - Bartłomiej Macieja w 2002 roku, srebrne - Radosław Wojtaszek (2011, 2018), a brązowe - Tomasz Markowski (2000) i Mateusz Bartel (2015). 
RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie