W historycznym sezonie siatkarzy, władze Zawiercia... zmniejszyły dotację dla klubu!

Siatkówka

Siatkarze Aluron Virtu Warty osiągnęli w tym sezonie historyczny sukces. Zakończyli fazę zasadniczą PlusLigi na czwartym miejscu i awansowali do play-offów. Nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa – w walce o półfinał rywalizują z Cerrad Czarnymi Radom. Wydaje się, że ten historyczny sukces to powód do dumy dla Zawiercia, tymczasem dotacja dla klubu na ten rok została... zmniejszona niemal o połowę!

Aluron Virtu Warta Zawiercie otrzymał od miasta kwotę niższą niż w ubiegłym roku. W 2018 było to 360 tysięcy zł, natomiast w 2019 – 200 tysięcy zł. To zaskakująca decyzja, biorąc pod uwagę promocję, jaką robią miastu "Jurajscy Rycerze" i ich kibice. Sukces sportowy jest niezaprzeczalny – Zawiercie nigdy nie miało tak wysoko notowanej drużyny w jakiejkolwiek dyscyplinie sportu.

Z ogłoszonego 21 marca przez Urząd Miejski w Zawierciu zestawieniu przyznanych dotacji na "Organizację uprawiania sportu 2019 r." wynika, że występujący w siatkarskiej ekstraklasie klub Aluron Virtu Warta otrzymał mniej, niż IV-ligowy klub piłkarski Warta Zawiercie (240 tys. zł).

Jestem zaskoczony i bez uzasadnienia takiej decyzji nie chcę komentować. Przypominam jedynie, że gdy w poprzedniej kadencji zastępcą prezydenta odpowiedzialnym m.in. za sport był Łukasz Konarski, klub składał aplikację do PlusLigi. Informowaliśmy wówczas władze miasta, że występy w najwyższej klasie rozgrywkowej tak popularnego sportu, jakim jest siatkówka, mogą dać ogromne przełożenie promocyjne. Przeanalizowaliśmy wówczas dotację innych klubów PlusLigi i zawnioskowaliśmy o deklarację na poziomie najniższej, jaką klub PlusLigi od miasta otrzymuje, czyli 1,2 mln zł. Otrzymaliśmy wówczas deklarację, że miasto do takiej kwoty będzie dążyć. Stanowiła ona jeden z istotnych dokumentów naszej aplikacji. Komisja Sportu Rady Miasta zatwierdziła i rekomendowała wówczas taką kwotę dotacji. Fakty są takie, że klub ze swoich działań promocyjnych ocieplających wizerunek miasta wywiązuje się z nawiązką, pozostali sponsorzy, zawierciańscy przedsiębiorcy, dzięki którym do kasy miasta wpływają miliony złotych również, a miasto nie docenia działań klubu i wspaniałych zawierciańskich kibiców – powiedział prezes Aluronu Virtu Warty Kryspin Baran.

Portal zawierciańskie.pl zwrócił się z pytaniem w sprawie zmniejszenia dotacji do prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego i otrzymał następującą odpowiedź:

"Nie da się ukryć, że zawierciański samorząd postawił na kluby, które pracują z najmłodszymi. Promowanie aktywności fizycznej i sportu zwłaszcza wśród młodzieży wpisuje się w podstawowe zadania gminy, a finansowanie zawodowych klubów już nie. Sport uczy zasad fair play, wytrwałości, przełamywania barier, pracy w zespole, koncentracji i szacunku dla drugiego człowieka. Te ponadczasowe wartości z pewnością zaprocentują w dorosłym życiu młodych zawodników. Aluron Virtu Warta Zawiercie otrzymał 200 tys. złotych dotacji, chociaż we wniosku nie wykazał w ogóle drużyn młodzieżowych. Miasto będzie wspierało klub na tyle, na ile pozwolą na to środki. Łącznie od września 2015 roku do lutego 2019 roku koszty poniesione przez Urząd Miejski i OSiR Zawiercie na rzecz klubu Aluron Virtu Warta Zawiercie wyniosły ponad milion zł brutto. Przykładowo łączne koszty poniesione przez OSiR i UM związane z grą w Plus Lidze w sezonie 2017/2018 to blisko 340 tys. złotych, a w sezonie 2018/2019 blisko 250 tys. zł".

Jakie to były koszty? Jak informuje urząd – w sezonie 2017/2018 był to m.in. zakup trybun mobilnych teleskopowych i wózka do transportu (153 tys. zł), dobudowa pomieszczenia magazynowego (120 tys. zł), zakup i montaż nowej tablicy wyników (35,7 tys. zł), a w sezonie 2018/2019 – wykładzina Teraflex (121 tys. zł), rolety zaciemniające okna (36 tys. zł) i rusztowanie (28 tys. zł).

Kamyczek, a może nawet duży kamień do ogródka władz miasta Zawiercia, które nie rozumieją siatkówki, nie rozumieją sportu. Były obiecane pieniądze na rozbudowę hali, zostały drastycznie zmniejszone. Mówiło się o budowie nowej hali, ale ten temat też już został zapomniany. Drodzy Panowie i Panie, jeśli tego nie rozumiecie, to bardzo źle. Miasto zostało wypromowane i to bardzo mocno właśnie przez tę drużynę – powiedział przed ostatnim meczem zawiercian w fazie zasadniczej komentator Polsatu Sport Tomasz Swędrowski.

 

Brak dobrej współpracy z władzami Zawiercia może negatywnie wpłynąć na projekt pod nazwą Aluron Virtu Warta. Mówi się nawet o wyprowadzeniu klubu z miasta.

 

W załączonym materiale wideo wypowiedź Tomasza Swędrowskiego i Macieja Jarosza.

RM, Polsat Sport, zawiercianskie.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze