Dookoła Katalonii: Schachmann wygrał piąty etap, Majka poza pierwszą dziesiątką

fot .PAP

Niemiec Maximilian Schachmann z grupy Bora-Hansgrohe wygrał w Sant Cugat del Valles piąty etap wyścigu Dookoła Katalonii. Dwunaste miejsce zajął Rafał Majka, kolarz tej samej ekipy. Liderem pozostał Kolumbijczyk Miguel Angel Lopez z Astany, a Polak wciąż jest dziewiąty.

Po dwóch górskich etapach tym razem kolarze mieli nieco łatwiejszą trasę (długości 188 km), na której prym wiedli zawodnicy z dalszych miejsc w klasyfikacji generalnej.

Schachmann wyprzedził na mecie o 13 sekund kilkuosobową grupę, w której najszybsi byli Michael Matthews (Sunweb) i Ryan Gibbons z RPA (Dimension Data). Piąte miejsce zajął najszybszy z polskiej grupy CCC Nowozelandczyk Patrick Bevin.

Lider klasyfikacji łącznej Lopez oraz Majka przyjechali w peletonie, 15 sekund za zwycięzcą etapu. Kolumbijczyka sklasyfikowano na dziesiątym miejscu, a Polaka - na dwunastym.

W czołowej dziesiątce całego wyścigu nie zaszły zmiany. Lopez utrzymał przewagę 14 sekund nad Brytyjczykiem Adamem Yatesem (Mitchelton-Scott) i 17 sekund nad Kolumbijczykiem Eganem Bernalem (Sky). Majka pozostał na dziewiątym miejscu, wciąż traci do lidera 2.27.

Łukasz Owsian (CCC) zajął w piątek 81. miejsce, ze stratą 2.40. W klasyfikacji generalnej awansował z 86. na 84. lokatę.

Siedmioetapowy wyścig zaliczany do cyklu World Tour zakończy się w niedzielę w Barcelonie.