Kurek ambasadorem akcji Żonkile

Siatkówka
Kurek ambasadorem akcji Żonkile
fot. Cyfrasport

Siatkarz reprezentacji Polski Bartosz Kurek został ambasadorem akcji Żonkile, która upamiętnia wybuch powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia 2019 roku przypadnie 76. rocznica tego wydarzenia.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia i trwało do połowy maja 1943 roku. Było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej przez III Rzeszę Europie.

W rocznicę tego wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już od od 2013 roku organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Kwiaty te, składane corocznie przez ocalałego z powstania ostatniego dowódcy ŻOB Marka Edelmana (1922–2009) pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie, stały się symbolem szacunku i pamięci o wydarzeniach z 1943 roku.

Organizowana przez Muzeum POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania. Do grona jej Ambasadorów dołączył w tym roku Bartosz Kurek. Atakujący reprezentacji Polski, złoty medalista i MVP mistrzostw świata 2018, od grudnia jest zawodnikiem warszawskiego ONICO.

RM, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze