Magiera: Trzon zespołu już mam

Piłka nożna
Magiera: Trzon zespołu już mam
fot. Cyfrasport

Trener reprezentacji do lat 20 Jacek Magiera ogłosił szeroki 50-osobowy skład na rozpoczynające się 23 maja w Polsce mistrzostwa świata. – Wybieraliśmy z grupy około 85 piłkarzy – powiedział. Jak dodał, ma już trzon zespołu. Ostateczna kadra będzie liczyć 21 nazwisk.

Na liście są m.in. znani z występów w ekstraklasie bramkarz Legii Warszawa Radosław Majecki, obrońcy Sebastian Walukiewicz z Pogoni Szczecin (od nowego sezonu w Cagliari) i Adrian Gryszkiewicz z Górnika Zabrze oraz pomocnicy Bartosz Slisz z Zagłębia Lubin i Tomasz Makowski z Lechii Gdańsk.
 
Oprócz piłkarzy powoływanych regularnie do kadry U-20 na liście zgłoszonej do FIFA znalazło się również miejsce dla młodszych graczy. Jest np. trzech z rocznika 2002 - to Filip Marchwiński (Lech Poznań), Nicola Zalewski (AS Roma) i Łukasz Bejger (Manchester United), a także urodzony w 2003 roku Kacper Kozłowski z Pogoni Szczecin.
 
"Budowaliśmy tę reprezentację od września ubiegłego roku. Ta pięćdziesiątka była wybierana z grupy około 80-85 piłkarzy. Takich, którzy przede wszystkim grali na poziomie centralnym, czyli w trzech najwyższych ligach. We wrześniu ubiegłego roku na poziomie ekstraklasy był tylko jeden taki zawodnik - Sebastian Walukiewicz. Później zaczęli dochodzić inni. Dzisiaj tych zawodników łapiących minuty w ekstraklasie jest pięciu. Natomiast duża grupa zawodników występuje w pierwszej lidze" - powiedział trener Magiera.
 
Jak przyznał, przy ustalaniu szerokiej kadry nie miał wielkich dylematów, choć było kilka znaków zapytania.
 
"Zgłosiliśmy np. trzech zawodników z rocznika 2002, patrzymy przyszłościowo na danych piłkarzy. Dla niektórych może wydawać się końcem świata, że ktoś się nie znalazł w tej 50-osobowej kadrze. To złe podejście. Brak nominacji do szerokiej kadry może być bodźcem do jeszcze większej pracy i pokazania się z jak najlepszej strony. Natomiast wracając do powołanych piłkarzy - nie ma takich, którzy grają dobrze na poziomie seniorskim, a ich nie powołaliśmy. Wszyscy, którzy występują, są tutaj" - podkreślił.
 
Ostateczna kadra ma zostać podana 13 maja. Do mistrzostw świata reprezentacja nie zagra już żadnego sparingu, więc - jak przyznał Magiera - ważna będzie gra w zespołach ligowych.
 
"Gdybym dzisiaj musiał ogłosić skład 21-osobowy, pewnie podałbym bez większego namysłu. Może zastanowiłbym się przy dziewiętnastym nazwisku, dwudziestym i dwudziestym pierwszym. Ale trzon zespołu już jest. Na pewno nie będzie wielu zmian w porównaniu z tym, co było do tej pory. Choćby ze względu na to, nad czym już pracowaliśmy - stałymi fragmentami, grą w defensywie, schematami w ofensywie" - powiedział selekcjoner.
 
Największa na świecie juniorska impreza piłkarska rozpocznie się 23 maja - wówczas na stadionach w Łodzi, Gdyni, Bydgoszczy i Lublinie zostaną rozegrane pierwsze spotkania. Dzień później do gry włączą się Tychy oraz Bielsko-Biała.
 
Polacy znaleźli się w grupie A i w spotkaniu otwarcia zagrają z Kolumbią. Trzy dni później zmierzą się z Tahiti, a 29 maja z Senegalem.
 
Centrum turnieju będzie Łódź. Na stadionie Widzewa odbędzie się w sumie 10 meczów, m.in. otwarcia, finał i wszystkie trzy spotkania grupowe Polaków.
 
Turniej zakończy się 15 czerwca meczem finałowym, a dzień wcześniej w Gdyni odbędzie się spotkanie o trzecie miejsce.
 
Format turnieju jest taki sam jak seniorskich mistrzostw Europy, czyli sześć grup po cztery drużyny. Do 1/8 finału awansują po dwie najlepsze z grup i cztery najlepsze z trzecich miejsc.
RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie