Polscy siatkarze zagrają na Uniwersjadzie

Siatkówka
Polscy siatkarze zagrają na Uniwersjadzie
fot. Cyfrasport

Reprezentacja Polski siatkarzy wystąpi na 30. Letniej Uniwersjadzie w Neapolu. Biało-czerwoni poprzednio zagrali na tej imprezie w 2013 roku w Kazaniu i wywalczyli wówczas srebrny medal.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasze zgłoszenie zostało przyjęte, bo przecież siatkówka jest sportem bardzo powiązanym ze sportem akademickim. Liczymy, że uda się zbudować mocny zespół, który będzie dzielnie walczył na arenach uniwersjady – powiedział sekretarz generalny AZS Dariusz Piekut.

30. Letnia Uniwersjada odbędzie się w Neapolu w dniach 3–14 lipca 2019. Polacy nie znaleźli się początkowo w gronie reprezentacji zakwalifikowanych do turnieju siatkarskiego na uniwersjadzie, ponieważ nie brali udziału w dwóch poprzednich – w koreańskim Gwangju (2015) i w Tajpej na Tajwanie (2017). Do turnieju zgłosiło się jednak wiele drużyn i organizatorzy zdecydowali się na dopuszczenie większej liczby. Obok Polski dopuszczono jeszcze reprezentacje Włoch, Hongkongu oraz Australii, z którymi biało-czerwoni zagrają w grupie.

Polscy siatkarze będą więc mieli szansę na wywalczenie piątego medalu w historii swych występów na uniwersjadach. Do tej pory wywalczyli jeden złoty (1991), dwa srebrne (1993 i 2013) oraz jeden brązowy (1959).

Ostatni występ to rok 2013 i 27. Letnia Uniwersjada w Kazaniu. Trener Radosław Panas miał wówczas do dyspozycji następujących siatkarzy: Grzegorz Bociek, Wojciech Ferens, Piotr Hain, Miłosz Hebda, Karol Kłos, Grzegorz Łomacz, Kacper Popik, Krzysztof Wierzbowski, Wojciech Włodarczyk, Damian Wojtaszek, Maciej Zajder, Wojciech Żaliński.

Polacy pokonali w ćwierćfinale Koreę Południową 3:2 (22:20 w tie-breaku), w półfinale Ukrainę również 3:2, ale w finale przegrali z Rosją 0:3. Nagrodę dla najlepszego siatkarza (MVP) tamtego turnieju otrzymał Maksim Żygałow – obecnie zawodnik Cerrad Czarnych Radom.

Na poprzedniej uniwersjadzie, w 2017 roku w Tajpej, turniej siatkarzy wygrał Iran przed Rosją i Japonią. W turnieju pań Rosjanki pokonały w finale Japonki, a po brąz sięgnęła Ukraina.

RM, Polsat Sport, pasjaazs.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze