Lider stracił punkty. Remis Arki z Lechią na pożegnanie trenera Smółki

Piłkarze Arki Gdynia zremisowali z Lechią Gdańsk 0:0 w 64. derbach Trójmiasta. Tym samym zespół walcząc o utrzymanie w Lotto Ekstraklasie odebrał punkty liderowi rozgrywek. Tuż przed spotkaniem doszło do kuriozalnej sytuacji. Gotowi do wyjścia na boisko zawodnicy stali już w tunelu, gdy media podały wiadomość, że trener Zbigniew Smółka prowadzi Arkę ostatni raz. Godzinę przed pierwszym gwizdkiem został zdymisjonowany przez właściciela klubu Dominika Midaka.

46-letni szkoleniowiec zasiadł jeszcze na ławce, ale to zawodnicy sami, przez głosowanie, mieli ustalić skład na ten mecz. Nowym trenerem Arki ma zostać 58-letni Jacek Zieliński, który do września 2018 roku pracował w pierwszoligowej Bruk-Bet Termalice Nieciecza.

Pod wodzą Smółki w 28 ligowych meczach żółto-niebiescy zdobyli 27 punktów, na co złożyło się sześć zwycięstw, dziewięć remisów i 13 porażek, bramki 35-40.

Gdynianie nie wygrali 13 kolejnych spotkań, z czego 12 w ekstraklasie – zanotowali w nich osiem porażek i cztery remisy. Ponadto odpadli w 1/8 finału Pucharu Polski z Jagiellonią Białystok. Ostatnie zwycięstwo żółto-niebiescy odnieśli 26 listopada, kiedy pokonali u siebie Wisłę Kraków 4:1. Na wiosnę Arka jest zdecydowanie najgorszą drużyną ekstraklasy. W ośmiu spotkaniach zdobyła zaledwie dwa punkty.

Pierwsza połowa toczyła się przy nieznacznej przewadze gospodarzy, ale na początku lepsze okazje wypracowali sobie przyjezdni. W 6. minucie po centrze z rzutu wolnego Michał Nalepa główkował wprost w bramkarza Arki, natomiast 14 minut później do większego wysiłku zmusił Pavelsa Steinborsa Lukas Haraslin.

Kibicom gdynian mocniej zabiły serca dopiero w 44. minucie, kiedy po główce Macieja Jankowskiego piłka trafiła w górną część poprzeczki. Generalnie pierwsza odsłona stała na słabym poziomie.

33 sekundy po wznowieniu gry gospodarze objęli prowadzenie. W zamieszaniu piłkę do bramki rywali skierował Nabil Aankour, ale po wideoweryfikacji arbiter anulował gola – na spalonym był Adam Marciniak.

Scenariusz tej części był podobny jak pierwszej połowy. Żółto-niebiescy nadal nie potrafili zagrozić bramce Dusana Kuciaka, natomiast bliżsi szczęścia byli gdańszczanie. W 75. minucie nad poprzeczką uderzył Artur Sobiech, a w 80. minucie Steinbors obronił groźny strzał z dystansu Haraslina.

Akcję meczową mieli jednak arkowcy, ale w drugiej minucie doliczonego czasu po uderzeniu Aleksandara Kolewa piłka trafiła w słupek.

Był to 13. mecz obu drużyn w ekstraklasie. Trzy spotkania zakończyły się remisem, a w pozostałych triumfowała Lechia.

Arka Gdynia - Lechia Gdańsk 0:0

Żółte kartki: Adam Marciniak, Michał Nalepa, Marko Vejinovic - Tomasz Makowski.

Arka Gdynia: Pavels Steinbors - Damian Zbozień, Christian Maghoma, Frederik Helstrup, Adam Marciniak - Marko Vejinovic, Michał Nalepa, Michał Janota (82. Adam Deja) - Nabil Aankour (74. Rafał Siemaszko), Aleksandyr Kolew, Maciej Jankowski.

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - Joao Nunes, Michał Nalepa, Błażej Augustyn, Filip Mladenovic - Konrad Michalak (65. Artur Sobiech), Jarosław Kubicki, Daniel Łukasik (90+4. Steven Vitoria), Tomasz Makowski, Lukas Haraslin (85. Jakub Arak) - Flavio Paixao.

Sędzia: Paweł Gil (Lublin).