Czas podźwigać na pomoście w Batumi. Ruszają ME w ciężarach

Inne
Czas podźwigać na pomoście w Batumi. Ruszają ME w ciężarach
fot. PAP/EPA

W sobotę w gruzińskim Batumi rozpoczną się mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów. W reprezentacji Polski znalazło się osiem zawodniczek i siedmiu zawodników. Przed rokiem w Bukareszcie ekipa biało-czerwonych zdobyła siedem medali, w tym trzy złote.

W stolicy Rumunii mistrzami Europy zostali: Joanna Łochowska (Budowlani Opole) w kategorii 53 kg, w +90 kg Aleksandra Mierzejewska (Legia Warszawa) oraz w 105 kg Arkadiusz Michalski (Budowlani Opole).

 

Srebrny medal wywalczył w 85 kg Kacper Kłos (MGLKS Tarpan Mrocza), a brązowe krążki przypadły w udziale w kat. 69 kg Patrycji Piechowiak, w 90 kg Kindze Kaczmarczyk (MAKS Tytan Oława) i w 94 kg Łukaszowi Greli.

 

W tym roku w kobiecej reprezentacji Polski prowadzonej przez Antoniego Czerniaka znalazły się w kat. 45 kg - Paulina Kudłaszyk (LKS Budowlani Całus Nowy Tomyśl); kat. 49 kg - Agnieszka Zacharek (CWZS Zawisza Bydgoszcz), kat. 55 kg - Joanna Łochowska (Budowlani Opole), kat. 76 kg – Małgorzata Wiejak (CWZS Zawisza Bydgoszcz) i Jolanta Wiór (GKS Andaluzja Transbed Piekary Śląskie), kat. 87 kg - Kinga Kaczmarczyk (MAKS Tytan Oława), kat. + 87 kg - Magdalena Karolak (LKS Omega Kleszczów) i Aleksandra Mierzejewska (Legia Warszawa).

 

W ekipie mężczyzn, którą trenuje Mirosław Choroś, wystartują: w kat. 81 kg - Krzysztof Zwarycz (Budowlani Opole), kat. 89 kg – Bartłomiej Adamus (Opocznianka Opoczno) i Kacper Kłos (MGLKS Tarpan Mrocza), kat. 96 kg – Paweł Kulik (Budowlani Opole) i Paweł Szmeja (Narew Pułtusk), kat. 102 kg - Łukasz Grela (Budowlani Opole) i w kat. 109 kg - Arkadiusz Michalski (Budowlani Opole).

 

W Batumi - jak się spodziewa trener Choroś - o taki rezultat, jak rok temu w Bukareszcie, będzie bardzo trudno. W Rumunii zabrakło bowiem czołowych ekip Starego Kontynentu, które były zawieszone za afery dopingowe. Teraz do Gruzji przyjadą już w najsilniejszych składach.

 

W tym roku mistrzostwa będą po raz pierwszy rozegrane według nowych, wprowadzonych 1 listopada 2018 roku 10 kategorii wagowych. Kobiety będą rywalizowały w 45 kg, 49 kg, 55 kg, 59 kg, 64 kg, 71 kg, 76 kg, 81 kg, 87 kg i + 87 kg, natomiast mężczyźni w 55 kg, 61 kg, 67 kg, 73 kg, 81 kg, 89 kg, 96 kg, 102 kg, 109 i + 109 kg.

 

Tylko po siedem z nich znajdzie się w programie igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Będą to wagi kobiece: 49 kg, 55 kg, 59 kg, 64 kg, 76 kg, 87 kg i + 87 kg oraz męskie: 61 kg, 67 kg, 73 kg, 81 kg, 96 kg, 109 kg i + 109 kg.

 

Nowe kategorie wagowe po raz pierwszy zostały wprowadzone na pomost podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w Aszchabadzie, gdzie Michalski w 109 kg zdobył medal brązowy.

 

Nowością zawodów w Batumi będzie także przepis regulaminu mówiący o tym, że kwalifikacje do igrzysk olimpijskich, którymi są m.in. mistrzostwa Europy, będą indywidualne, a nie jak dotychczas, zaliczane na konto narodowej federacji. Teraz każdy zdobywa punkty dla siebie, turniej w Batumi należy do tzw. "Złotej Grupy", gdzie można ich zdobyć najwięcej i zapewnić sobie prawo startu w Tokio.

 

W polskiej ekipie największe nadzieje medalowe pokładane są w występie Łochowskiej w 55 kg (niedziela 7 kwietnia) i Michalskiego w 109 kg (sobota 13 kwietnia).

PAP, WŁ
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie