MŚ w SuperEnduro: Błażusiak na podium w końcowej klasyfikacji

Moto

Tadeusz Błażusiak (KTM) zajął trzecie miejsce w końcowej klasyfikacji mistrzostw świata w SuperEnduro. Był także trzeci w ostatniej imprezie sezonu, Grand Prix Kraju Basków. Tytuł wywalczył Amerykanin Colton Haaker (Husqvarna), choć w Bilbao wygrał jego rodak Cody Webb (KTM).

SuperEnduro to motocyklowe wyścigi na torze w hali, przypominające motocrossowe, których organizatorzy tworzą różnego rodzaju przeszkody - belki, mosty, odcinki kamieniste, rowy z wodą itp. - aby maksymalnie utrudnić zawodnikom przejazd.

W każdej rundzie MŚ - w tym sezonie było ich pięć - odbywają się trzy równorzędne finały. Zawodnicy zdobywają też punkty za zajęcie trzech pierwszych miejsc w Superpole (wyniki decydują o miejscach na starcie w finałach; motocykliści przejeżdżają w nim trasę nie ścigając się z rywalami, lecz walczą o jak najlepszy czas okrążenia). Po zsumowaniu uzyskanych punktów wyłaniani są też najlepsi zawodnicy danej imprezy.

Przed sobotnią imprezą w klasyfikacji generalnej prowadził Haaker, który zgromadził 211 punktów, drugi był jego rodak Cody Webb (199), zaś trzeci Polak (184).

Błażusiak w Superpole miał trzeci czas (zdobył tym samym punkt do klasyfikacji generalnej), a w pierwszym finale był drugi. W kolejnym wyścigu przyjechał na metę za dwójką motocyklistów z USA (Haakerem i Webb). W ostatnim finale sezonu 2018/2019 „Taddy” długo jechał na czwartej pozycji, ale w końcówce zdołał minąć Hiszpana Alfredo Gomeza (Husqvarna) oraz Haakera. Przed nim na mecie zameldował się tylko Webb.

Tym razem nie wystartowali dwaj inni Polacy, którzy wzięli udział w niektórych tegorocznych eliminacjach: Emil Juszczak i Grzegorz Kargul.

Zawody pierwotnie miały się odbyć 9 marca, ale ostatecznie przełożono je na kwiecień.