NHL: Blue Jackets pokonali Rangers i awansowali do play off

Zawodnicy Columbus Blue Jackets pokonali w piątkowym meczu ligi hokeja na lodzie NHL na wyjeździe New York Rangers po karnych 3:2 i jako ostatni zespół Konferencji Wschodniej wywalczyli awans do fazy play off.

W dotychczasowych 77 meczach odnieśli 45 zwycięstw i zgromadzili 96 punktów. Wcześniej z tej konferencji awansowały: Tampa Bay Lightning (126 pkt), Boston Bruins (107), Washington Capitals (104), New York Islander (101), Toronto Maple Leafs (99), Pittsburgh Penguins (99) oraz Carolina Avalanche (97).

Spotkanie, po regulaminowym czasie i dogrywce zakończyło się wynikiem 2:2. Decydującego gola strzelił Artemi Panarin w karnych i goście trzeci raz z rzędu awansowali dalej. Blue Jackets, dzięki bramkom Ryana Dzingela w 43. i Panarina dwanaście minut później wyrównali stan meczu. Wcześniej do bramki Blue Jackets trafili Chris Kreider (22) i Paweł Buczniewicz (60).

Miano gwiazd meczu otrzymali Panarin i bramkarz Siergiej Bobrowski (obaj Blue Jackets) oraz strzegący świątyni gospodarzy Aleksander Georgijew (New York Rangers).

Anaheim Ducks pokonali przed własną publicznością Los Angeles Kings 5:2. Zwycięzcy zgromadzili dotychczas 80 punktów, a ich rywale o jedenaście mniej. Zawodnicy obu zespołów rozgrywki play off oglądać będą na ekranach telewizorów.

Chicago Blackhawks pokonali u siebie Dallas Stars 6:1, a do sukcesu przyczynił się głównie Patrick Kane strzelając dwie bramki w 17. i 57. minucie. Losy meczu rozstrzygnęły się praktycznie po dwóch tercjach, gdy "Czarne Jastrzębie" prowadziły już 4:0. Łupem bramkowych poza Kanem podzielili się Chris Kunitz, Dylan Strome, Dominik Kahun i Slater Koekkoek. Honorowego gola dla gości uzyskał Joel L'Esperance.

W klasyfikacji kanadyjskiej prowadzi nadal Rosjanin Paweł Kuczerow (Tampa Bay Lightning), który w 81 meczach zgromadził 126 punktów - za 40 goli i 86 asyst. Drugi jest Connor McDavid (Edmonton Oilers) - 116 (41+75), a trzeci Patrick Kane (Chicago Blackhawks) 109 (44+65). Kane rozegrał 77 meczów, a McDavid o trzy mniej.

Liderem najskuteczniejszych strzelców jest rodak Kuczerowa Aleksander Owieczkin (Washington Capitals) - 61 bramek. Wyprzedza Leona Draisaitla (Edmonton Oilers) - 49 oraz Johna Tavaresa (Toronto Maple Leafs) - 47.