Anastasi trenerem Trefla został w 2014 roku i wywalczył z tą drużyną srebrny (2015) i brązowy medal mistrzostw Polski (2018), dwa Puchary Polski (2015, 2018) oraz Superpuchar (2015). Obecny sezon nie był już tak udany. Gdańszczanie dotarli co prawda do ćwierćfinału Ligi Mistrzów, jednak w PlusLidze uplasowali się dopiero na dziewiątej pozycji.

– Bardzo dziękujemy Andrei za wszystko, co osiągnął z naszym klubem. To pod jego wodzą karty historii gdańskiej siatkówki zaczęły się wypełniać pucharami i medalami. Wspólnie stworzyliśmy nowe oblicze Trefla, który przez pięć sezonów stał się ważną marką na siatkarskiej mapie Polski. Pamiętajmy też, ilu zawodników rozwinęło się w Gdańsku pod wodzą Andrei – chociażby Damian Schulz, Artur Szalpuk, a w obecnym sezonie Maciej Muzaj czy Marcin Janusz. Oczywiście trzymamy kciuki za jego dalsze sukcesy, a w Gdańsku zawsze będziemy go witać jak w domu – zapewnił na klubowej stronie prezes Dariusz Gadomski.

Choć nie zostało to jeszcze oficjalnie potwierdzone, 58-letni włoski szkoleniowiec ma zastąpić w ONICO Warszawa innego byłego trenera reprezentacji Polski Stephane Antigę. Prezesem stołecznego klubu jest Piotr Gacek – były podopieczny Anastasiego w reprezentacji Polski oraz w Treflu (2014–17).

Szeregi warszawskiego klubu mają także zasilić trzej podopieczni Anastasiego z Gdańska: środkowi Piotr Nowakowski i Patryk Niemiec oraz rozgrywający Michał Kozłowski.

 

Hitem będzie zapowiadany transfer Nowakowskiego. 31-letni zawodnik to jeden z najlepszych polskich środkowych w historii i jeden z najbardziej utytułowanych siatkarzy. W bogatej kolekcji trofeów ma m.in. dwa złote medale mistrzostw świata (2014, 2018), mistrzostwo Europy (2009) oraz złoto Ligi Światowej (2012). Jeśli trafi do Warszawy, będzie kolejnym siatkarzem z tytułem mistrza świata, który zagra w barwach ONICO. W obecnym sezonie w barwach stołecznego klubu występują: Andrzej Wrona (mistrz świata 2014), Bartosz Kurek (2018), Bartosz Kwolek (2018) oraz Damian Wojtaszek (2018).

Zespół Trefla opuszczą również: atakujący Maciej Muzaj oraz przyjmujący Miłosz Hebda i Serb Nikola Mijailovic.

W ekipie z Gdańska mają pozostać: niemiecki przyjmujący Ruben Schott, środkowi Wojciech Grzyb i Bartłomiej Mordyl, libero Maciej Olenderek i Fabian Majcherski, atakujący Kewin Sasak, przyjmujący Szymon Jakubiszak oraz rozgrywający Marcin Janusz.

Trenerem gdańskiej drużyny zostanie 35-letni były reprezentant Polski Michał Winiarski, dla którego będzie to pierwsza samodzielna praca w roli szkoleniowca. Po zakończeniu kariery, od 2017 roku pełni on rolę drugiego trenera PGE Skry Bełchatów.