Na trzy kolejki przed końcem fazy zasadniczej liderem jest Slavia, która nad drugą w tabeli Viktorią Pilzno ma siedem punktów przewagi, a nad trzecią Spartą aż osiemnaście. W dodatku, "Czerwono-biali" z powodzeniem rywalizują w europejskich pucharach - w połowie marca w atmosferze sensacji pokonali u siebie ekipę Sevilla FC w 1/8 finale Ligi Europy (4:3 w rewanżu, 2:2 w pierwszym meczu) i już w najbliższy czwartek zagrają z Chelsea w pierwszym meczu ćwierćfinałowym. Walka na dwóch frontach może podziałać na podopiecznych Jindřicha Trpišovský'ego dwojako - dobre występy na arenie międzynarodowej mogą podnieść ich morale lub odciągnąć ich uwagę od rywalizacji w lidze.

 

Sparta mogłaby w teorii wykorzystać brak koncentracji Slavii, jednak strata osiemnastu punktów wydaje się być zbyt duża. Bardziej realną szansę na odebranie "Zszytym" trofeum ma z pewnością Viktoria Pilzno, która broni w tym roku mistrzowskiego tytułu. Sparta czeka zaś na niego od sezonu 2013/2014. Czy w poniedziałek uda jej się przedłużyć marzenia? Punkty będą jej bardzo potrzebne również w kontekście zajęcia jednej z lokat uprawniających do wzięcia udziału w kwalifikacjach do europejskich pucharów.

 

Ze względu na nowy format rozgrywek szansę na udział w eliminacjach Ligi Europy nadal ma zespół ze Zlinu, który obecnie plasuje się na dziewiątym miejscu w lidze.


Od obecnego sezonu w 1. lidze czeskiej obowiązuje nowy regulamin. Po 30 kolejkach fazy zasadniczej tabela zostanie podzielona na trzy grupy bez podziału punktów - drużyny z miejsc 1-6 będą walczyły o mistrzostwo kraju w systemie każdy z każdym, a z miejsc 11-16 o utrzymanie (spadek będzie dotyczył dwóch drużyn, które na koniec będą miały najmniej punktów). Najciekawiej sytuacja prezentuje się w środku tabeli - ekipy z miejsc 7-10 będą rywalizowały w systemie pucharowym (mecz i rewanż), a zwycięzcy zagrają z klubem z czwartego lub piątego miejsca (zależnie od tego czy któraś z drużyn z czołówki sięgnie po Puchar Czech) o awans do eliminacji Ligi Europejskiej.

 

WYNIKI I TABELA LIGI CZESKIEJ


Transmisja spotkania Sparta Praga - Fastav Zlin od godziny 17.55 w Polsacie Sport Extra. Komentuje Marcin Kalita.