El. ME 2020: Piosenkarz zamiast króla. Rywale Polaków zmienili nazwę reprezentacyjnego stadionu

Piłka nożna
El. ME 2020: Piosenkarz zamiast króla. Rywale Polaków zmienili nazwę reprezentacyjnego stadionu
fot. PAP/EPA

Rząd Republiki Macedonii Północnej podjął decyzję o zmianie nazwy stadionu w Skopje, gdzie swoje mecze rozgrywa reprezentacja piłkarska tego kraju. Patronem obiektu nie będzie już Filip II Macedoński, a piosenkarz Tose Proeski.

– Postanowiliśmy zmienić nazwę stadionu z im. Filipa II na Tose Proeski Arena Narodowa, aby uhonorować osobowość, która odcisnęła głęboki ślad w historii Macedonii i całego regionu – oświadczył premier Zoran Zaew.
 
Proeski był popularnym piosenkarzem nie tylko w swojej ojczyźnie, ale także w innych krajach byłej Jugosławii. W 2004 roku został mianowany ambasadorem Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) i nagrał piosenkę "This World", która stała się hymnem tej organizacji. W 2007 zginął w wypadku samochodowym, mając zaledwie 26 lat.
 
Zmiana nazwy stadionu jest kolejnym punktem porozumienia między władzami macedońskimi a Grecją. Atenom nie podobało się używanie nazwy państwa Macedonia, jak również odwoływanie się przez Skopje do starożytnych królów Filipa II i jego syna Aleksandra Macedońskiego, traktowanych jako ważna część greckiego dziedzictwa historycznego.
 
Jeszcze w ubiegłym roku parlament macedoński rozpoczął procedurę wprowadzenia poprawek do ustawy zasadniczej, w tym zmiany nazwy kraju na Republika Macedonii Północnej, których przyjęcie ma otworzyć drogę do Unii Europejskiej i NATO. Nowa nazwa państwa obowiązuje od 12 lutego.
 
Piłkarze Macedonii Północnej są przeciwnikami Polaków w eliminacjach mistrzostw Europy 2020.
RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze