ME kobiet w szachach: Soćko, Zawadzka i Majdan wystartują w Antalyi

Inne
ME kobiet w szachach: Soćko, Zawadzka i Majdan wystartują w Antalyi
fot. PAP

W 20. mistrzostwach Europy kobiet w szachach, które w czwartek rozpoczną się w tureckiej Antalyi, wystartuje 131 zawodniczek z 32 krajów, w tym gronie trzy reprezentantki Polski: Monika Soćko, Jolanta Zawadzka i Joanna Majdan.

Na liście startowej nie ma ubiegłorocznej złotej medalistki Rosjanki Walentiny Guniny, która w swojej karierze trzykrotnie stawała na najwyższym podium czempionatu Starego Kontynentu.
 
Otwiera ją jej rodaczka Aleksandra Goriaczkina (ranking FIDE 2534, 9. miejsce na światowej liście kobiet), a kolejne miejsca w rozstawieniu zajmują Gruzinki Nana Dżagnidze (2513), srebrna medalistka ubiegłorocznych mistrzostw w Wysokich Tatrach na Słowacji i złota sprzed dwóch lat z Rygi, i Bela Chotenaszwili (2479) oraz Rosjanka Alina Kaszlinska (2477), brązowa medalistka z 2015 r., żona czołowego polskiego szachisty Radosława Wojtaszka.
 
Soćko (KSz Hetman GKS Katowice), która w 2010 roku w Rijece zdobyła w tej imprezie jedyny medal dla Polski - brązowy, ma numer 15. (2447), Zawadzka (KSz Polonia Wrocław) - 24. (2418), a Majdan (Wieża Pęgów) - 39. (2377).
 
Przed rokiem najwyższe miejsce w Polek zajęła Klaudia Kulon - siódme, Karina Szczepkowska była 13., a Soćko - 32. Zawadzka i Majdan nie startowały.
 
Ambicją reprezentantek Polski jest włączenie się do walki o awans do mistrzostw świata kobiet. Tak jak przed rokiem, kwalifikację uzyska 14 czołowych szachistek turnieju.
 
Zawodniczki rozegrają 11 rund systemem szwajcarskim - pierwsza w czwartek, ostatnia 22 kwietnia. Dzień wolny - 17 kwietnia. Tempo gry 90 minut na 40 ruchów + 30 minut na dokończenie + 30 sekund za każde posunięcie. Fundusz nagród wynosi 60 tys. euro, zwyciężczyni otrzyma 10 tys. 
RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie