Tokio 2020: Po raz pierwszy jednakowa trasa maratonu paraolimpijczyków

Inne
Tokio 2020: Po raz pierwszy jednakowa trasa maratonu paraolimpijczyków
fot. PAP

Po raz pierwszy w historii paraolimpijczycy pobiegną tą samą trasą maratonu jak pełnosprawni sportowcy podczas igrzysk w Tokio w 2020 roku - podał portal insidethegames.biz. Start i metę zaplanowano na Stadionie Narodowym, który ma być gotowy - według organizatorów - już za kilka miesięcy.

Trasa maratonów będzie prowadzić w pobliżu historycznych miejsc stolicy Japonii, m.in. przez słynną bramę Kaminarimon, Pałac Cesarski, ekskluzywną, ponoć najdroższą na świecie ulicę Chuo w dzielnicy Ginza, czy przez stary most kanałowy Nihombashi. Punktem kulminacyjnym będzie wyczerpujący odcinek podbiegu pod Stadion Narodowy, na którym może zasiąść 68 tys. kibiców.

 

Niepełnosprawni wystartują w pięciu wyścigach w zależności od kategorii ułomności, m.in. sportowcy z wadami wzroku oraz na wózkach inwalidzkich.

 

Na razie nie wiadomo, o której godzinie odbędą się starty. Na olimpiadzie początek biegu, z powodu upałów, ma zostać przesunięty - co postulują naukowcy i lekarze - na wczesne godziny ranne, nawet na 5.30.

 

Igrzyska w Tokio odbędą się od 24 lipca do 9 sierpnia, czyli w najbardziej gorącym okresie lata. W 2018 r. Japonię na przełomie lipca i sierpnia nawiedziła fala upałów, w wyniku której zmarło co najmniej 120 osób. Paraolimpiada rozegrana zostanie w nieco późniejszym czasie, od 25 sierpnia do 6 września.

AŁ, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze