Liga Mistrzyń w futsalu. Historyczny start polskiej drużyny

Piłka nożna
Liga Mistrzyń w futsalu. Historyczny start polskiej drużyny
fot. PAP/EPA

Futsalistki KU AZS UAM Poznań jako pierwszy polski klub w historii wystąpią w Lidze Mistrzyń. Te rozgrywki są jeszcze nieoficjalne, ale w hiszpańskiej Murcii spotkają się najsilniejsze drużyny Starego Kontynentu. - W tej chwili to nie jest jeszcze oficjalna Liga Mistrzyń organizowana przez UEFA. Europejska federacja nie firmuje jej swoim logiem, ale ją wspiera. Myślę, że to kwestia dwóch-trzech lat, gdy tego rozgrywki będą organizowane przez UEFA - powiedział trener poznanianek Wojciech Weiss.

W zawodach, które odbędą się w dniach 16-19 kwietnia, wystąpi osiem zespołów. Mistrzynie Polski w fazie grupowej zmierzą się z FC Aurora Sankt-Petersburg, Jimbee Roldan FSF (Hiszpania) oraz MNK Alumnus Fleger Zagrzeb. W drugiej grupie zagrają Benfica Lizbona, Inter Media Service Kijów, TPP Rotterdam oraz Kick Off C5 San Donato Mediolan.

 

- W tym turnieju wystąpią mistrzynie krajów, które dominują w kobiecym futsalu - to Portugalia, Hiszpania, Włochy, Rosja czy Ukraina. Nie było wcześniej eliminacji, organizatorzy zaprosili m.in. mistrzów tych krajów, gdzie odbywają się klasyczne rozgrywki ligowe, tak jak na przykład w Polsce - tłumaczył Weiss.

 

Szkoleniowiec nie ma wielkich oczekiwań wynikowych.

 

- Dla nas to przede wszystkim świetna nauka i zbieranie doświadczeń. O dobry wynik będzie niezwykle trudno, myślę, że jesteśmy w stanie powalczyć z drużynami z Chorwacji czy Holandii - podkreślił.

 

Weiss jest również trenerem żeńskiej reprezentacji Polski. Jak przyznał, kobiecy futsal w porównaniu do męskiego, dopiero zaczyna się rozwijać na Starym Kontynencie. Wcześniej piłkarki nie miały zbyt wielu okazji do międzynarodowych kontaktów.

 

- Po raz pierwszy w historii w lutym tego roku odbyły się kobiece mistrzostwa Europy z udziałem czterech krajów. Tytuł zdobyły Portugalki, a kolejne miejsca zajęły Hiszpanki, Rosjanki i Ukrainki. Ten turniej jednocześnie dał takie zielone światło dla wielu federacji, które zaczęły tworzyć kadry narodowe. Powstały reprezentacje w Irlandii czy na Gibraltarze. Mam nadzieję, że kolejne mistrzostwa Starego Kontynentu odbędą się z udziałem większej liczby zespołów - wyjaśnił Weiss.

 

Jego zdaniem polska reprezentacja jest w tej chwili "średniakiem" w Europie, plasującym się w okolicach 10. miejsca w rankingu.

 

- W takich krajach jak Portugalia, Hiszpania, Włochy czy Rosja zawodniczki zwykle nie łączą futsalu z piłką nożną na otwartych boiskach. Tam jest zawodowstwo, grają w hali przez cały rok, a nie tak jak u nas, przez kilka miesięcy - podsumował.

PAP, WŁ
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie