Dookoła Kraju Basków: Buchmann wygrał piąty etap i objął prowadzenie

Niemiec Emanuel Buchmann (Bora-Hansgrohe) wygrał piąty etap i objął prowadzenie w kolarskim wyścigu Dookoła Kraju Basków. Żółtą koszulkę stracił jego rodak i kolega z grupy Maximilian Schachmann, który w piątek zajął dziewiąte miejsce i w klasyfikacji jest trzeci.

Drugie miejsce na piątkowyn etapie długości 149,8 km zajął Hiszpan Ion Izagirre (Astana), a trzeci był Brytyjczyk Adam Yates (Mitchelton-Scott). Wraz z tą dwójką metę przekroczył Duńczyk Jakob Fuglsang (Astana).

Grupka ta nie zdołała dogonić Buchmanna, który zdecydował się na samotną ucieczkę na przedostatnim podjeździe na szczyt Usartza w miejscowości Arrate. Niemiec utrzymał ponadminutową przewagę na stromych zboczach wzgórza.

Na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej awansował Izagirre. Z kolei dotychczasowy lider Schachmann, który wcześniej wygrał trzy etapy, zajął dopiero dziewiątą lokatę i spadł na trzecią pozycję.

"To niesamowite. To już czwarty wygrany przez nas etap. Teraz mam żółtą koszulkę i to jest naprawdę fajne. W sobotę zrobimy wszystko, aby obronić pierwszą pozycję. Mamy tutaj naprawdę silny zespół - może nawet najsilniejszy w tym wyścigu. Sobota będzie naprawdę ciężkim dniem. Wszyscy będą próbowali nas pokonać, więc wygranie tego wyścigu nie będzie łatwe" - powiedział Buchmann.

W czołówce zabrakło polskich kolarzy. W czwartek wycofał się Michał Kwiatkowski (Sky). Z kolei Tomasz Marczyński (Lotto-Soudal) był 36., Paweł Poljański (Bora-Hansgrohe) 71., a Michał Gołaś (Sky) 115.

Sześcioetapowy wyścig Dookoła Kraju Basków rangi World Tour zakończy się w sobotę w Eibar.