Euroliga: Dynamo Kursk pierwszym finalistą

Dynamo Kursk pokonało ZVVZ USK Praga 84:67 w pierwszym półfinale Euroligi koszykarek. Rosyjski klub zagra w niedzielę w finale ze zwycięzcą drugiego spotkania, w którym obrońca tytułu UMMC Jekaterynburg zmierzy się z zespołem gospodarzy - Basketem Sopron.

Przewaga Dynamo, mistrza z 2018 r., który nie przegrał wówczas żadnego spotkania w całym sezonie, była wyraźna od drugiej połowy. Po 20 minutach faworyt z Rosji prowadził tylko 43:38, ale trzecia kwarta, wygrana 24:9, przesądziła o losach meczu.

Koszykarki z Kurska miały 49 procent skuteczności rzutów za dwa punkty i 40 za trzy (6 celnych z 15 prób), podczas gdy mistrzynie Czech jedynie 35,6 za dwa punkty i zaledwie 16,7 zza linii 6,75 m (2 z 12). Rosyjski zespół do sukcesu poprowadziła mistrzyni WNBA Amerykanka Breanna Stewart - 32 pkt, a jej rodaczka, środkowa Natasha Howard miała double-double - 22 pkt i 10 zbiórek.

Ekipa ZVVZ, prowadzona przez Słowaczkę Natalię Hejkovą, która pięć razy wygrywała Euroligę z trzema zespołami (SCP Rużomberok, Spartakiem i ZVVZ USK), zagra w niedzielę o trzecie miejsce.

Węgierskie miasto po raz drugi z rzędu gości Final Four. Żadnej ekipie od 2010 roku i czasów dominacji Spartaka Region Moskwa (cztery tytuły z rzędu) nie udało się powtórzyć sukcesu w Eurolidze rok po roku.