Izagirre zwycięzcą wyścigu Dookoła Kraju Basków

Hiszpan Jon Izagirre z grupy Astana zwyciężył w wyścigu kolarskim Dookoła Kraju Basków. Do mety ostatniego etapu w Eibar przyjechał w czołowej grupie, z bezpieczną przewagą nad dotychczasowym liderem Niemcem Emanuelem Buchmannem (Bora-Hansgrohe).

Etap wygrał Brytyjczyk Adam Yates (Mitchelton-Scott), który dwa kilometry przed metą odskoczył od trzech towarzyszy ucieczki i utrzymał nad nimi sekundę przewagi. Izagirre finiszował na końcu tej grupy, wyprzedzony przez Irlandczyka Daniela Martina (UAE Team Emirates) i swojego kolegę klubowego Duńczyka Jakoba Fuglsanga.

Buchmann razem z kolarzami ekipy Bora (m.in. Pawłem Poljańskim) przez połowę ostatniego etapu musiał gonić groźną ucieczkę, a ostatecznie nie stanął nawet na podium wyścigu, zajmując w klasyfikacji generalnej czwartą lokatę - za Izagirre, Martinem i Fuglsangiem. W końcówce nie miał już szans, by wygrać z Izagirre, ale być może wyprzedziłby Irlandczyka i Duńczyka, gdyby nie błąd na jednym z ostatnich wiraży. Z grupką zawodników skręcił bowiem w kierunku parkingu dla drużyn, a zauważywszy pomyłkę zawrócił na trasę i dojechał do mety na 13. pozycji, ale jego strata do czołówki sięgnęła blisko dwóch minut.

Kolarze grupy Bora wygrali cztery z sześciu etapów wyścigu (trzy - Maximilian Schachmann, jeden - Buchmann). Na zakończenie wyścigu na podium wszedł tylko Schachmann, odbierając nagrodę pocieszenia - za zwycięstwo w klasyfikacji punktowej. W górskiej najlepszy był Yates, wyprzedzając w sobotę prowadzącego do tej pory zawodnika polskiej grupy CCC Włocha Alessandro De Marchiego.

30-letni Izagirre, który jest rodowitym Baskiem, wygrał drugi w karierze wyścig etapowy rangi World Tour. Pierwszym był Tour de Pologne w 2015 roku. W Polsce zajmował też dwukrotnie drugie miejsce (2013, 2014).