W Krakowie powstała Aleja Gwiazd Tenisa

Tenis

Na Bulwarach Wiślanych w Krakowie otworzono Tauron Aleję Gwiazd Tenisa. Tablice z brązu z odciskami dłoni odsłonili: Agnieszka Radwańska, Wojciech Fibak, Magdalena Grzybowska oraz Mariusz Fyrstenberg. Pośmiertnie uhonorowano także Jadwigę Jędrzejowską i Ignacego Tłoczyńskiego.

Aleja Gwiazd Tenisa jest projektem sportowo–edukacyjno–społecznym mającym na celu popularyzację polskiego sportu, a także przybliżenie sylwetek zasłużonych dla sportu osób w jednej z najpopularniejszych dyscyplin jaką jest tenis.

 

Niedzielna uroczystość odbyła się tuż obok kortów Klubu Sportowego Nadwiślan, gdzie wychowały się m.in. Radwańska i Grzybowska.

 

- Na pobliskich kortach spędzałam wiele godzin dziennie, sporo kilometrów przebiegłam na tym boisku. Bardzo się cieszę, że kilkanaście metrów obok powstała taka Aleja, na której możemy pomieścić pamięć o polskim tenisie. Niewiele się zmieniło, od czasów, gdy tutaj trenowałam, ale mam nadzieję, że tak Aleja sprawi, iż teraz pojawi się więcej bardzo dobrych obiektów tenisowych – powiedziała Radwańska, która w zeszłym roku zakończyła swoją bogatą karierę, w trakcie której wygrała 20 turniejów WTA, grała w finale Wimbledonu, a także w 2015 roku wygrała turniej WTA Finals uznawany za nieoficjalne mistrzostwa świata.

 

Radwańska to najwybitniejsza polska tenisistka w historii. Wśród mężczyzn tytuł ten należy do Fibaka. Urodzony w Poznaniu tenisista ma w swoim dorobku 15 zwycięstw w turniejach ATP, udział w finale masters oraz ćwierćfinały trzech wielkoszlemowych turniejów: French Open, Wimbledonu i US Open. Fibak był też znakomitym deblistą wygrywając w 1978 roku Australian Open.

 

Fyrstenberg przez wiele lat wraz z Marcinem Matkowskim tworzył jedną z najlepszych par deblowych na świecie. Z kolei Grzybowska jako pierwsza Polka awansowała do czołowej trzydziestki rankingu WTA.

 

W Alei Gwiazd nie zapomniano także oddać hołdu gwiazdom przedwojennego tenisa. Pochodząca z Krakowa Jędrzejowska, która spoczywa na Cmentarzu Rakowickim, w 1937 roku zagrała w finale Wimbledonu. Z kolei poznaniak – Tłoczyński w 1939 roku zagrał w ćwierćfinale na kortach Rolanda Garrosa.

 

Obok Alei Gwiazd postawiono także "tenisową ławkę", w konstrukcję której wkomponowano rakiety oraz tenisowe piłki.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze