W Gdyni odbędzie się 10 spotkań, w tym sześć w grupach B i E – zagrają w nich Meksyk, Włochy, Francja, Arabia Saudyjska, Japonia, Mali oraz Ekwador.

 

Podczas mistrzostw te drużyny zakwaterowane będą w Gdańsku i w tym mieście mają także zaplanowane treningi. Do ich dyspozycji oddano stadion MOSiR przy ul. Traugutta oraz ośrodek Gedanii przy ul. Hallera.

 

- W Gdyni zaplanowano natomiast obóz przygotowawczy dla wszystkich sędziów turnieju. Także w naszym mieście arbitrzy będą przebywać w trakcie mistrzostw i stąd dojeżdżać na poszczególne mecze - powiedział dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Rafał Klajnert.

 

Sędziowie mają pojawić się w Polsce dwa tygodnie przed inauguracyjnym spotkaniem – w meczu otwarcia biało-czerwoni zagrają 23 maja z Kolumbią. W trakcie tego zgrupowanie przewidziano zarówno zajęcia teoretyczne jak i praktyczne, które odbywać się będą głównie na Narodowym Stadionie Rugby.

 

- Po raz pierwszy w tych mistrzostwach wykorzystany zostanie system VAR. Będzie on także testowany w trakcie sparingów z udziałem lokalnych zespołów - dodał.

 

W imprezie rywalizować będą 24 drużyny, które rozegrają 52 mecze w sześciu miastach – poza Gdynią także w Łodzi, Bydgoszczy, Lublinie, Tychach oraz Bielsku-Białej. Poprowadzi je 89 sędziów – 27 głównych, 42 asystentów oraz 20 asystentów video (VAR). Wśród tych ostatnich znalazł się jedyny polski arbiter, Paweł Raczkowski.