MŚ w hokeju na lodzie kobiet: Triumf USA po wygranej w karnych z Finlandią

Hokeistki na lodzie USA obroniły mistrzostwo świata. W finale w fińskim Espoo wygrały w rzutach karnych z gospodyniami, dla których to największy sukces w historii. Po regulaminowym czasie i dogrywce było 1:1. Amerykanki zostały mistrzyniami świata po raz dziewiąty, a piąty z rzędu. W meczu o brąz Kanada wygrała z Rosją 7:0.

W niedzielnym finale doszło do kontrowersji. W 12. minucie dogrywki Finki zdobyły bramkę (Petra Nieminen) i cieszyły się ze zwycięstwa, ale sędziowie - po ponad 10 minutach analizy - nie uznali tego trafienia i nakazali kontynuowanie gry.

W rzutach karnych lepsze okazały się reprezentantki Stanów Zjednoczonych, zwyciężając 2:1.

Po raz pierwszy w historii rozgrywanych od 1990 roku mistrzostw świata w decydującym meczu nie doszło do rywalizacji amerykańsko-kanadyjskiej.

Reprezentacja Kanady, mająca w dorobku dziesięć tytułów, przegrała w półfinale z Finlandią 2:4.