Muzaj nie zastąpi Kurka! Transfer medyczny nie jest możliwy

Siatkówka

Zarząd Polskiej Ligi Siatkówki SA stwierdził, że zgodnie z Regulaminem Profesjonalnego Współzawodnictwa, nie jest możliwe przeprowadzenie transferu medycznego za Bartosza Kurka. ONICO Warszawa chciało w miejsce kontuzjowanego atakującego pozyskać na decydujące mecze sezonu Macieja Muzaja.

Z powodu kontuzji pleców Kurek nie zagra do końca obecnego sezonu PlusLigi. Nie będzie mógł wspomóc kolegów ani w półfinałowych grach przeciwko Jastrzębskiemu Węglowi, ani też w meczach o medale. ONICO Warszawa wystąpiło do władz ligi o zgodę na "transfer medyczny", Kurka zastąpić miał Muzaj, który w obecnym sezonie grał w Treflu Gdańsk. 
 
Zarząd Polskiej Ligi Siatkówki SA, w związku ze złożoną kwestią przyznania prawa do ewentualnego transferu medycznego dla drużyny ONICO Warszawa, za kontuzjowanego Bartosza Kurka, zlecił w związku z tym niezwłoczne przygotowanie opinii prawnej przez jedną z renomowanych kancelarii. 
 
Poniżej treść kluczowych fragmentów tej opinii:
 
„W ocenie Kancelarii, zgodnie z literalnym brzmieniem § 63 ust. 6 Regulaminu, kwalifikacja zawodnika jako podstawowego zawodnika drużyny powinna być dokonywana w odniesieniu do wszystkich meczów drużyny, rozegranych przez drużynę od dnia rozpoczęcia danego sezonu rozgrywek do dnia wystąpienia przez klub z wnioskiem o przeprowadzenie transferu medycznego. Interpretacja pojęcia „podstawowy zawodnik drużyny” powinna w tym przypadku odnosić się do znaczenia i roli jaką zawodnik odegrał w ramach wszystkich meczów rozegranych przez drużynę w trakcie trwania sezonu. 
 
Przyjęcie odmiennej interpretacji przepisu § 63 ust. 6 Regulaminu prowadziłoby do wniosku, że za podstawowego zawodnika drużyny, kwalifikującego się do przeprowadzenia transferu medycznego, mógłby zostać uznany zawodnik, który w trakcie trwania sezonu zmienił przynależność klubową do nowego klubu i rozegrał w nowym klubie jeden mecz (wobec rozegrania przez drużynę znacznej ilości meczów od początku rozpoczęcia sezonu rozgrywek), podczas którego odniósł kontuzję, powodującą niezdolność do uczestniczenia w rozgrywkach sportowych w dalszej części sezonu.
 
W ocenie Kancelarii nie jest prawidłowa wykładnia rozszerzając przepisu § 63 ust. 6 Regulaminu, zgodnie z którą, w przypadku zmiany przez zawodnika przynależności klubowej w trakcie trwania sezonu, kwalifikacja zawodnika jako podstawowego zawodnika drużyny powinna odbywać się od momentu uprawnienia tego zawodnika do nowego klubu. 
 
Zawodnik Bartosz Kurek od dnia uprawnienia do gry w ONICO Warszawa wystąpił w pierwszej szóstce drużyny w 13 meczach oraz uczestniczył w grze na boisku w 42 setach, wobec rozegrania przez ONICO Warszawa od początku sezonu rozgrywek 24 meczów.
 
Biorąc pod uwagę liczbę meczów, w których Bartosz Kurek wystąpił w pierwszej szóstce drużyny w stosunku do wszystkich meczów ONICO Warszawa, rozegranych w sezonie rozgrywek 2018/2019, Zawodnik ten w świetle przepisów Regulaminu nie powinien zostać uznany za podstawowego zawodnika drużyny, co powoduje, że nie jest możliwe przeprowadzenie transferu medycznego tego Zawodnika”.
 
W związku z powyższym Zarząd Polskiej Ligi Siatkówki SA stwierdza, że zgodnie z Regulaminem Profesjonalnego Współzawodnictwa, nie jest możliwe przeprowadzenie transferu medycznego za kontuzjowanego Bartosza Kurka.
 

Transmisja meczu ONICO Warszawa – Jastrzębski Węgiel we wtorek 16 kwietnia w Polsacie Sport. Początek o godzinie 20.30.

 

WYNIKI I TERMINARZ PLUSLIGI

RM, plusliga.pl
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie