ZAKSA wróciła z dalekiej podróży! Trzeci mecz wyłoni finalistę PlusLigi

W drugim meczu półfinału PlusLigi siatkarze Aluron Virtu Warty Zawiercie przegrali z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle 2:3. Dwa pierwsze sety wygrali gospodarze, ale kędzierzynianie zdołali odwrócić losy tego spotkania i wygrali w tie-breaku. W rywalizacji do dwóch zwycięstw jest remis 1–1. Trzeci mecz zostanie rozegrany w środę 24 kwietnia w Kędzierzynie-Koźlu.

Od początku spotkania zawiercianie pokazywali, że nie przytłoczyła ich stawka spotkania i historyczna szansa. W pierwszym secie grali koncertowo, w środkowej części wypracowali znaczącą przewagę (15:11, 20:14). Skutecznie grali Mateusz Malinowski i Marcin Waliński, a w końcówce Alexandre Ferreira popisał się dwoma asami serwisowymi (24:15). ZAKSA nie potrafiła znaleźć patentu na dobrze dysponowanych przeciwników, a atak Malinowskiego zamknął tę część meczu (25:16).

Drugą odsłonę lepiej rozpoczęli kędzierzynianie, którzy odskoczyli rywalom po dobrych zagrywkach Łukasza Wiśniewskiego (5:8). Kędzierzynianie utrzymywali przewagę, po asie serwisowym Aleksandra Śliwki było 15:19, ale gospodarze nie rezygnowali i zdołali odrobić straty (21:21). Słabiej w tej części seta prezentował się Łukasz Kaczmarek, który posłał kilka ważnych piłek w aut. Jurajscy Rycerze wykorzystali błędy rywali, sami skutecznie grając w ofensywie. Malinowski wywalczył piłkę setową, a po chwili Waliński skończył długą wymianę i ustalił wynik na 25:23.

Fatalna końcówka drugiej partii nie zdemobilizowała gości. Od początku trzeciej odsłony zaczęli forsować swój styl gry i uzyskali wyraźną przewagę (4:10, 10:16). Dobrym ruchem trenera Andrei Gardiniego było wpuszczenie na plac Rafała Szymury i przesunięcie Aleksandra Śliwki na atak. Tym razem ZAKSA nie dała sobie odebrać przewagi. Trener Mark Lebedew pozwolił w końcówce odpocząć kilku czołowym graczom. Szymura wywalczył piłkę setową dla ZAKSY (17:24), a autowy atak Grzegorza Boćka zakończył tę część meczu (19:25).

Set numer cztery to kontynuacja dobrej gry kędzierzynian, którzy znów szybko odskoczyli rywalom (7:12) i utrzymywali przewagę, mimo zrywów gospodarzy (13:14). W końcówce nie zabrakło kontrowersji, gdy arbiter w dwóch kolejnych akcjach odgwizdał dwa błędy siatkarzom z Zawiercia (17:23). Skuteczny atak Szymury zakończył seta (18:25) i oznaczał, że mecz w Zawierciu rozstrzygnie się w tie-breaku.

Decydująca partia przebiegała początkowo po myśli gospodarzy (4:2 – po asie serwisowym Alexandre Ferreiry, 8:6 – przy zmianie stron). Przyjezdni zdołali jednak wyrównać (9:9) i wygrali decydujące akcje. Ważny punkt dał as serwisowy Mateusza Bieńka (11:13), piłkę meczową przyniósł skuteczny blok, a atak Wiśniewskiego ze środka zakończył to emocjonujące starcie (12:15).

Najwięcej punktów: Alexandre Ferreira (30), Mateusz Malinowski (18), Marcin Waliński (10) – Aluron Virtu Warta; Sam Deroo (20), Rafał Szymura (13), Aleksander Śliwka (13), Łukasz Wiśniewski (11) – ZAKSA. MVP: Sam Deroo

ZAKSA wyrównała stan półfinałowej rywalizacji. Finalistę wyłoni więc spotkanie numer trzy, które zostanie rozegrane w środę 24 kwietnia w Kędzierzynie-Koźlu.

Drugi mecz półfinałowy:

Aluron Virtu Warta Zawiercie – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:3 (25:16, 25:23, 19:25, 18:25, 12:15)

Aluron Virtu Warta: Alexandre Ferreira, Bartosz Gawryszewski, Mateusz Malinowski, Michał Masny, Krzysztof Rejno, Marcin Waliński – Taichiro Koga (libero) oraz Krzysztof Andrzejewski, Grzegorz Bociek, Arshdeep Dosanjh, Marcin Kania, Kamil Semeniuk, Łukasz Swodczyk, Michał Żuk.
ZAKSA: Mateusz Bieniek, Sam Deroo, Łukasz Kaczmarek, Aleksander Śliwka, Benjamin Toniutti, Łukasz Wiśniewski – Paweł Zatorski (libero) oraz Tomasz Kalembka, Brandon Koppers, Rafał Szymura.

Stan rywalizacji play off (do dwóch zwycięstw) 1–1. Trzeci, decydujący mecz zostanie rozegrany 24 kwietnia w Kędzierzynie-Koźlu.

Półfinały PlusLigi (do 2 zwycięstw):

Aluron Virtu Warta Zawiercie – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1–1

2019-04-13: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Aluron Virtu Warta Zawiercie 1:3 (25:20, 22:25, 22:25, 22:25)
2019-04-17: Aluron Virtu Warta Zawiercie – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:3 (25:16, 25:23, 19:25, 18:25, 12:15)
2019-04-24: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Aluron Virtu Warta Zawiercie (środa, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).

Jastrzębski Węgiel – ONICO Warszawa 1–0

2019-04-16: ONICO Warszawa – Jastrzębski Węgiel 1:3 (25:20, 22:25, 23:25, 25:27)
2019-04-19: Jastrzębski Węgiel – ONICO Warszawa (piątek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2019-04-24: ONICO Warszawa – Jastrzębski Węgiel (ewentualnie; środa, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).