Radość w Suwałkach! MKS Ślepsk triumfował w finale 1. Ligi siatkarzy

W trzecim meczu finału 1. Ligi siatkarzy Ślepsk Suwałki wygrał ze Stalą Nysa 3:1. W rywalizacji do trzech zwycięstw drużyna z Suwałk triumfowała 3–0 i jeśli spełni wymogi regulaminowe, zagra w przyszłym sezonie w PlusLidze.

Siatkarze Ślepska pewnie wygrali o oba spotkania w Nysie (3:0 i 3:1) i starcie numer trzy, już we własnej hali, również rozpoczęli z ogromnym animuszem. Szybko wypracowali przewagę przy dobrych zagrywkach Cezarego Sapińskiego, a przy stanie 10:4 trener gości miał już za sobą dwie przerwy na żądanie. Po takim otwarciu ekipa z Suwałk utrzymywała przewagę, mimo zrywów przyjezdnych. Wojciech Winnik wygrał przepychankę na siatce i wywalczył piłkę setową (24:15), rywale zdołali obronić się w trzech kolejnych akcjach, ale atak blok-aut Winnika zakończył tę część meczu (25:18).

Druga partia długo toczyła się przy przewadze przyjezdnych (11:15, 14:17), ale ekipa z Suwałk zdołała odrobić straty (18:18). Końcówka przyniosła sporo emocji. Atak Bartosza Bućko dał nysianom piłkę setową (22:24), ale podopieczni trenera Mateusza Mielnika odrobili straty, dzięki świetnej postawie Jakuba Rohnki. Rozpoczęła się zacięta rywalizacja na przewagi, z której zwycięsko wyszli jednak goście. Mateusz Nożewski zamknął seta atakiem ze środka (29:31).

Porażka w dramatycznych okolicznościach nie zdeprymowała drużyny z Suwałk. Gospodarze znów dobrze prezentowali się w polu zagrywki, nadal grali skutecznie w ofensywie i mieli wyraźną przewagę (13:6, 18:11). Winnik skutecznym atakiem wywalczył piłkę setową, a w kolejnej akcji piłka po zagrywce Patryka Szwaradzkiego przewinęła się po taśmie i wpadła w boisko gości (25:19).

W czwartym secie znów oglądaliśmy wyrównaną walkę, a wynik długo oscylował wokół remisu (9:9, 13:13). W końcówce seta zrobiło się nerwowo, arbiter pokazał czerwoną kartkę siatkarzom z Nysy, co oznaczało stratę punktu (18:15). Chwilę później doszło do przepychanki między siatkarzami z Nysy i kibicami z Suwałk. Gospodarze utrzymali przewagę w końcówce, a autowy atak rywali dał im punkt, który przesądził o zwycięstwie (25:19).

MKS Ślepsk przez dziesięć poprzednich sezonów występował w rozgrywkach 1. Ligi. Największym dotychczasowym sukcesem było drugie miejsce na tym poziomie rozgrywkowym, wywalczone w sezonie 2016/17. Drużyna z Suwałk przegrała wówczas w pięciomeczowym finałowym starciu z Aluron Virtu Wartą Zawiercie 2–3.

Teraz siatkarze Ślepska zagrają w PlusLidze, jeśli zdołają spełnić wymogi PLS. W mieście budowana jest nowa hala – Suwałki Arena, z trybunami na około 2200 miejsc. Ma zostać oddana do użytku w sierpniu.