Janikowski poprowadzi kolejne spotkanie „Projektu Wojownik”

Sporty walki
Janikowski poprowadzi kolejne spotkanie „Projektu Wojownik”
fot. Projekt Wojownik

24 kwietnia brązowy medalista olimpijski w zapasach z Londynu Damian Janikowski, przeprowadzi trening dla weteranów i pozostałych uczestników „Projektu Wojownik”. Tym razem projekt zagości w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach.

Zapaśnik, olimpijczyk, brązowy medalista IO 2012 w Londynie, a także zawodnik czołowej federacji MMA poprowadzi zajęcia dla uczestników 13. edycji Projektu Wojownik. Janikowski jest multimedalistą zapasów w stylu klasycznym. Imponujące osiągnięcia sportowe na arenie krajowej i międzynarodowej, w tym wicemistrzostwo świata i Europy, zdobył służąc w Wojsku Polskim. Startując w kategorii wagowej do 84 kg. stanowił czołówkę polskich i światowych zapasów. W formule MMA zadebiutował podczas gali KSW 39, gdzie przez TKO pokonał swojego przeciwnika, a sama walka nie wyszła poza 1. rundę. Dotychczas stoczył 5 walk, z czego 3 zakończyły się zwycięstwem.

 

Celem „Projektu Wojownik” jest przede wszystkim integracja środowiska żołnierzy weteranów – uczestników misji poza granicami kraju a także zainteresowanie sportami walki jako dyscypliną utylitarną szczególnie dla wojskowych. „Projekt Wojownik” polega na organizowaniu raz w miesiącu zajęć edukacyjno-sportowych dla żołnierzy weteranów misji poza granicami kraju, weteranów poszkodowanych, rodzin żołnierzy poległych, instruktorów wychowania fizycznego jednostek wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

 

Zajęcia będą polegały na seminariach (treningach) z mieszanych sztuk walki tzw. MMA (Mixed Martial Arts), które będą prowadzić czołowi polscy zawodnicy walczący w najlepszej na świecie federacji UFC (Ultimate Fighting Championship), czołowej europejskiej federacji KSW (Konfrontacja Stylów Walki) i ACA oraz mistrzowie innych federacji. Szkoleni dowiedzą się także o sporcie jako metodzie radzenia sobie ze stresem oraz prawidłowym żywieniu w sporcie.

 

Weteranom, po powrocie do kraju czasami trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Mają na to wpływ, nie tylko dramatyczne przeżycia i wspomnienia, ale przede wszystkim potrzeba dopasowania się do warunków panujących w Polsce. Na misji żołnierze poddawani są wielu bodźcom dostarczającym niezwykle duże zastrzyki adrenaliny, co powoduje że żołnierze stają się od niej zależni. Codzienne patrole, prowadzenie operacji, walka, pomoc dla społeczności lokalnych powodują, że wracając do kraju, ciężko jest im zwolnić i powrócić do „normalnego” funkcjonowania. Oczywiście w wielu przypadkach pojawiają się problemy chorobowe, takie jak chociażby stres pola walki (PTSD). Radzenie sobie z tymi przypadłościami jest procesem złożonym i długoterminowym. Jednym z jego elementów mogłyby być wspólne spotkania i przeżywanie emocji podczas seminariów z walki wręcz. Każdy żołnierz to wojownik i nikt tak dobrze nie nawiąże z nim więzi emocjonalnej, jak inny wojownik, a jeżeli do tego jeszcze jest autorytetem, to łatwiej osiągnąć zamierzone efekty dydaktyczne i terapeutyczne.

 

Informacja Prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie