Zmarł były trener hokejowej reprezentacji Polski

Zimowe
Zmarł były trener hokejowej reprezentacji Polski
fot. PAP

W wieku 83 lat zmarł wybitny hokejowy trener Ludek Bukac, który w swoim dorobku ma dwa tytuły mistrza świata. W latach 1997–99 pracował z reprezentacją Polski.

Bukac urodził się w 1935 roku w Usti nad Łabą. Był zawodnikiem CLTK Praga, Sparty Praga i Dukli Jihlava. W reprezentacji Czechosłowacji rozegrał 33 mecze, a w 1961 roku wywalczył tytuł wicemistrza świata.
 
Znacznie większe sukcesy odnosił jako szkoleniowiec. W latach 1980-85 był trenerem reprezentacji Czechosłowacji, która pod jego kierunkiem wywalczyła srebrny medal igrzysk olimpijskich w Sarajewie w 1984 roku, a rok później tytuł mistrza świata podczas turnieju w Pradze.
 
Bukac prowadził także reprezentacje Austrii i Niemiec, a potem Czech, z którą w 1996 roku w Wiedniu sięgnął po złoty medal mistrzostw świata.
 
W 1997 roku został dyrektorem reprezentacji Polski (trenerem był jego rodak Jan Eysselt), a w 1998 roku przez kolejne dwanaście miesięcy już samodzielnie prowadził biało-czerwonych, którzy pod jego kierunkiem na mistrzostwach świata grupy B w Danii zajęli siódme miejsce. Po tym turnieju Bukac ogłosił zakończenie trenerskiej kariery. 
RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie