Korona nie dała szans Śląskowi Wrocław. Zamieszanie z rzutami karnymi

Piłkarze Korony Kielce wygrali ze Śląskeim Wrocław 2:0 (1:0) i wyszli na pierwsze miejsce w grupie spadkowej Lotto Ekstraklasy. Bohaterem spotkania 31. kolejki był Elia Soriano. Włoski napastnik strzelił oba gole i zapewnił kielczanom pierwsze w tym roku zwycięstwo na własnym stadionie. W roli głównej wystąpił też sędzia Mariusz Złotek, który dyktował rzuty karne, by je później odwoływać. Sytuacja Śląska jest bardzo trudna, przedostatnią w tabeli Arkę Gdynia wyprzedza tylko o dwa punkty.

Poniedziałkowy mecz w Kielcach był spotkaniem dwóch drużyn, które wiosennych spotkań ekstraklasy nie mogą zaliczyć do udanych. W rozegranych w tym roku 10 kolejkach kielczanie zdobyli tylko dziewięć punktów, wygrywając dwie wyjazdowe potyczki – 2:1 z Arką Gdynia i 3:1 z Jagiellonią Białystok – oraz odnotowując trzy remisy i pięć porażek. Tegoroczny bilans Śląska jest nieco lepszy – cztery zwycięstwa, remis i pięć przegranych meczów.

W porównaniu do ostatniej kolejki ligowej na więcej zmian w wyjściowej jedenastce zdecydował się trener Korony. Po wyjazdowej porażce 0:4 z Piastem Gliwice w drużynie kielczan od pierwszych minut pojawili się Felicio Brown Forbes, Jakub Żubrowski i Michael Gardawski, którzy zastąpili Joonasa Tamma, Olivera Petraka i Mateja Pucko. Z kolei w Śląsku, który przegrał na własnym stadionie 0:1 z Górnikiem Zabrze, w wyjściowej jedenastce w miejsce Marcina Robaka i Roberta Picha zagrali Jakub Łabojko i Arkadiusz Piech.

Na początku spotkania dwie groźne akcje stworzyli sobie goście, jednak najpierw Michał Chrapek minimalnie przestrzelił, chwilę później przy uderzeniu piłki głową przez Damiana Gąskę skutecznie interweniował Matthias Hamrol. Korona odpowiedziała w 14. minucie, kiedy z futbolówką w pole karne wbiegł Elia Soriano i w sytuacji sam na sam pokonał bramkarza Śląska.

Przed przerwą blisko zdobycia gola wyrównującego dla Śląska byli Gąska i Piech, ale obydwa strzały były niecelne. Już w doliczonym czasie pierwszej połowy sędzia podyktował rzut karny dla gości, po tym jak Farshad Ahmadzadeh zatrzymywany był przez Ivana Marqueza. Kilka chwil później, po skorzystaniu z wideoweryfikacji, arbiter cofnął tę decyzję.

Tuż po zmianie stron sędzia kolejny raz podyktował "jedenastkę", kiedy w polu karnym Adnan Kovacevic próbował powstrzymać wbiegającego Piecha. Tak jak wcześniej arbiter skorzystał z wideoweryfikacji, a po niej ponownie zmienił swoją decyzję.

W 52. minucie groźnie z rzutu wolnego uderzał Kamil Dankowski, jednak skuteczną interwencją popisał się bramkarz Korony. Kielczanie odpowiedzieli kwadrans później, kiedy z bliska uderzali Ivan Jukic i Matej Pucko, ale przy obydwu próbach pewnie bronił Jakub Słowik.

W 77. minucie sędzia po raz kolejny podyktował rzut karny - tym razem nieprzepisowo w polu karnym zatrzymywany był Brown Forbes. Po skorzystaniu z wideoweryfikacji arbiter utrzymał swoją decyzję, a "jedenastkę" na gola zamienił Soriano.

W ostatnim kwadransie wynik nie uległ już zmianie i z kompletu punktów mogli cieszyć się kielczanie, dla których było to pierwsze w tym roku zwycięstwo na własnym stadionie.

Korona Kielce – Śląsk Wrocław 2:0 (1:0).

Bramki: Elia Soriano (14., 80. - karny.

Żółte kartki: Łukasz Kosakiewicz, Adnan Kovacevic, Ivan Marquez - Michał Chrapek, Jakub Łabojko, Igor Tarasovs, Mateusz Hołownia.

Korona Kielce: Matthias Hamrol - Łukasz Kosakiewicz, Ivan Marquez, Adnan Kovacevic, Michael Gardawski – Ivan Jukic, Ognjen Gnjatic, Wato Arweładze (58. Matej Pucko), Jakub Żubrowski (31. Oliver Petrak), Felicio Brown Forbes (90. Oskar Sewerzyński) - Elia Soriano.

Śląsk Wrocław: Jakub Słowik - Kamil Dankowski, Wojciech Golla, Igors Tarasovs, Mateusz Hołownia - Farshad Ahmadzadeh (63. Robert Pich), Krzysztof Mączyński, Michał Chrapek, Damian Gąska (81. Mateusz Cholewiak), Jakub Łabojko – Arkadiusz Piech (81. Daniel Szczepan).