ME kobiet w szachach: Remisy i spadek Polek. Złoto pojedzie do Rosji

Jolanta Zawadzka zajęła 11, a Monika Soćko 14. miejsce w mistrzostwach Europy kobiet w szachach, zakończonych w poniedziałek w tureckiej Antalyi. Triumfowała Rosjanka Alina Kaszlinska - 8 pkt z 11 partii. W ostatniej, 11. rundzie wszystkie trzy reprezentantki Polski zanotowały remisy.

Grająca czarnymi Zawadzka (KSz Polonia Wrocław) nie rozstrzygnęła swojej partii z Francuzką Pauline Guichard, podobnie jak Soćko (KSz Hetman GKS Katowice) w pojedynku z ukraińską arcymistrzynią Anną Uszeniną, złotą medalistką ME 2016 i brązową sprzed roku.

Natomiast Joanna Majdan (Wieża Pęgów) zremisowała białymi z Rosjanką Wiktorią Czerniak.

Ostatecznie w jubileuszowych 20. mistrzostwach Europy zwyciężyła 25-letnia Alina Kaszlinska, żona czołowego polskiego arcymistrza Radosława Wojtaszka, która zgromadziła 8 pkt. To jej drugi medal w tej imprezie, w 2015 roku w gruzińskim Czakwi wywalczyła brąz.

Taki sam dorobek miały jeszcze cztery szachistki. Srebrny medal przypadł Francuzce Marie Sebag, a brązowy Niemce Elizabeth Paetz.

Prowadząca samodzielnie po 10 rundach Ukrainka Inna Gaponenko przegrała w poniedziałek z występującą pod flagą FIDE Bułgarką Antoanetą Stefanową i musiała się zadowolić czwartą lokatą, a jej pogromczyni - piątą.

Zawadzkiej i Soćko zabrakło pół punktu do czołowej piątki. Z dorobkiem 7,5, zajęły - odpowiednio - 11. i 14. miejsce, dające prawo gry w mistrzostwach świata. Tym samym wypełniły przedstartowy plan minimum. Majdan z 6 pkt została sklasyfikowana na 45. pozycji.

W mistrzostwach grały także dwie inne polskie szachistki reprezentujące obecnie inne europejskie federacje. Joanna Worek, startująca w barwach Czech, zajęła 62. miejsce (5,5 pkt), a Katarzyna Toma (Anglia) była 92. (4,5).

W mistrzostwach startowało 131 zawodniczek z 32 krajów. Czołowych 14 szachistek zakwalifikowało się do mistrzostw świata. Fundusz nagród wynosił 60 tys. euro, zwyciężczyni otrzymała 10 tys.