Charyzmatyczny Angelo Lorenzetti to jeden z najbardziej doświadczonych szkoleniowców w lidze. Scudetto zdobył trzy razy - w sezonie 2001/2002 z legendarną Casa Modeną, w sezonie 2008/2009, gdy prowadzona przez niego Piacenza sensacyjnie ograła, uważany wówczas za najlepszą drużynę świata Itas Diatec Trentino (m.in z Mateyem Kazijskim i Michałem Winiarskim w składzie) oraz w sezonie 2015/2016 znów z Modeną. Do Itasu przyszedł w jednym celu – odzyskać dla ekipy z Trydentu mistrzostwo Włoch, które ostatni raz zdobyła w 2015 roku.

 

Jak bardzo wierzą w niego w Itasie, niech świadczy obrazek z pierwszego półfinałowego meczu z Lube. Starcie odbywało się w Trento. Na powitanie swojej drużyny kibice wywiesili na trybunach gigantyczne transparenty, na których umieszczono wizerunki najważniejszych ludzi w klubie, jako figury na kartach do gry. Asem był właśnie Lorenzetti.


Sęk w tym, że po drugiej stronie siatki też stoi wielka postać w trenerskim fachu. Mowa o Ferdinandzie de Giorgim, który przejął Lube w połowie sezonu. Dla Civitanovej porzucił Jastrzębski Węgiel. Zameldował się w Lube 16 grudnia 2018. Już po kilku treningach drużyna zaczęła grać na takim poziomie, na jakim ustawione są w tym zespole zarobki. Lube to bowiem najbardziej gwiazdorska ekipa w Serie A1. Gwiazdy miały jednak problem ze skutecznością. Poprzedni trener Giampaolo Medei został zwolniony po tym, jak drużyna przegrała finał klubowych mistrzostw świata z… Itasem.


Od momentu objęcia drużyny przes „Fefe” - Juantorena, Sokołow i spółka przegrali w lidze tylko raz – z Perugią. Wszystkie pozostałe mecze wygrali bardzo zdecydowanie. Awansowali też do wielkiego finału Ligi Mistrzów (zagrają z Zenitem Kazań).


Lube to drużyna, w której niemal każdy zawodnik nosi w kieszeni buławę marszałkowską. Pierwszy mecz półfinałowy z Itasem (3:2 dla Civitanovej) to był koncert Bułgara Tsvetana Sokołowa (36 pkt). W drugim, wygranym 3:1, MVP został Kubańczyk Leal (23 pkt).


Jak będzie w meczu numer trzy? Itas znów gra na własnym terenie. Czy to pomoże? Czy Lorenzetti wymyśli, jak zatrzymać gwiazdozbiór z Civitanovej?


Transmisja meczu Itas Trentino – Cucine Lube Civitanova w poniedziałek o godz. 18.30 w Polsacie Sport News.