Turniej bokserski im. Stamma: Sprawdzian bokserów przed Igrzyskami Europejskimi

Sporty walki

Rozpoczynający się w poniedziałek turniej im. Feliksa Stamma będzie jednym z ostatnich sprawdzianów polskich bokserów przed Igrzyskami Europejskimi. Najciekawiej zapowiada się w Warszawie rywalizacja w kategorii 64 kg pomiędzy Mateuszem Polskim i Damianem Durkaczem.

"To jest normalna, sportowa walka o miejsce w reprezentacji między mną i Damianem. Do tej pory dwukrotnie dochodziłem do finału Memoriału Stamma, ale jeszcze nie wygrałem, zatem czas na podbój wagi 64 kg" - powiedział PAP 26-letni Polski (Róża Karlino).

W 2012 roku w decydującym pojedynku w kat. 56 kg przegrał on z byłym mistrzem i wicemistrzem świata Rosjaninem Siergiejem Wodopianowem. Natomiast trzy lata później w finale wagi 60 kg musiał uznać wyższość Dawida Michelusa, który już od wielu miesięcy nie boksuje, zajął się pracą zawodową i służy w jednostce wojskowej w Braniewie.

"Z utrzymaniem limitu wagi lekkopółśredniej nie mam problemu, a to wszystko dzięki mojemu sponsorowi, firmie cateringowej zaopatrującej mnie codziennie w pięć zdrowych posiłków. A jeśli chodzi o Wielkanoc, trenowałem także w święta, bowiem turniej coraz bliżej. Wracając do rywalizacji z Dawidem Michelusem, to konieczna była zmiana kategorii, bo w każdej jest tylko jedno miejsce dla kraju" - dodał brązowy medalista Igrzysk Europejskich z 2015 roku i mistrzostw kontynentu z 2017.

W ubiegłym sezonie przebojem do kadry narodowej wdarł się 20-letni Durkacz, na co dzień trenujący w Concordii Knurów z Ireneuszem Przywarą, który na początku roku został selekcjonerem biało-czerwonych; w przeszłości pracował m.in. z Tomaszem Adamkiem.

Durkacz wygrał wszystkie pięć pojedynków w meczach międzypaństwowych w 2019 roku, a do tego w debiucie w zawodach im. Stamma dotarł do finału, pokonując np. brązowego medalistę MŚ 2017 Amerykanina Freudisa Rojasa. Uległ - niejednogłośnie na punkty - dopiero Kazachowi Bekdauletowi Ibragimowowi, który ma na koncie brąz mistrzostw Azji.

W niedawnym spotkaniu z Niemcami (18:6) we Władysławowie kategoria 64 kg została zdublowana - Polski wygrał z Noahem Fisherem 3:0, a Durkacz zwyciężył Merta Caliskana 3:0.

W 36. edycji turnieju im. Feliksa Stamma być może dojdzie do bezpośredniej potyczki pomiędzy Polskim i Durkaczem. Z pewnością trener Przywara marzy o podobnych "kłopotach" w innych kategoriach. Ciekawie wygląda sytuacja m.in. w średniej (75 kg), gdzie do jego dyspozycji są m.in. Bartosz Gołębiewski, Ryszard Lewicki i najbardziej doświadczony Rafał Perczyński, były zawodnik Rafako Hussars Poland w półzawodowej lidze World Series of Boxing.

Odkryciem ostatnich miesięcy jest trenujący w Sheffield Lewicki. Podczas jesiennych młodzieżowych mistrzostw Polski w Sulejowie 22-letni pięściarz wygrał z całą krajową czołówką (w tym seniorską), tzn. okazał się lepszy m.in. od Rafała Wołczeckiego, Kamila Holki, Daniela Adamca i Gołębiewskiego. W ubiegłotygodniowym meczu z Niemcami Gołębiewski nie wziął udziału z powodu kontuzji, ale ma boksować w Warszawie i być może wtedy dojdzie do rewanżu z Lewickim.

W innych wagach do grona wyróżniających się zawodników należą m.in. Jakub Słomiński 49 i 52 kg, Maciej Jóźwik 52 kg, Jarosław Iwanow 56 kg, Radomir Obruśniak 60 kg, Filip Wąchała 69 kg, Mateusz Goiński i Piotr Szczukowski, Sebastian Wiktorzak - wszyscy 81 kg, Michał Soczyński i Tomasz Niedźwiecki - obaj 91 kg, Adam Kulik i Aleksander Stawirej - obaj +91 kg. Większość z nich od poniedziałku walczyć będzie w zawodach poświęconych pamięci słynnego trenera Feliksa Stamma.

W maju Polaków czekać będzie też tradycyjny turniej w czeskim Usti nad Łabą, a pierwszą część sezonu zamkną czerwcowe Igrzyska Europejskie w Mińsku.

W tym sezonie Polki wygrał zawody w węgierskim Debreczynie, a drugie miejsce zajął Gołębiewski (75kg). W Sofii na trzeciej pozycji uplasowali się Sandra Drabik (51 kg), Natalia Rok (54 kg) i Durkacz. W słabiej obsadzonej imprezie we francuskim Argenteuil triumfował Iwanow, a drugi był Stawirej.

Rok temu do finału turnieju im. Stamma doszedł tylko najmniej wówczas znany Durkacz. Ostatnim polskim zwycięzcą pozostaje Mateusz Kostecki (2017, kat. 69 kg).