Rajd Dakar: Poznaliśmy szczegóły trasy na saudyjskiej pustyni
Przyszłoroczny Rajd Dakar w Arabii Saudyjskiej odbędzie się w dniach 5-17 stycznia i będzie liczył 12 etapów – poinformowali organizatorzy na oficjalnej prezentacji imprezy, która odbyła się w czwartek w Al Quiddiyi w pobliżu Rijadu. Najbardziej wymagająca off roadowa impreza świata po raz pierwszy odbędzie się na Półwyspie Arabskim. Jej kilkanaście ostatnich edycji gościły kraje Ameryki Południowej.
W przyszłym roku rywalizacja odbędzie się w Arabii Saudyjskiej i będzie to dopiero drugi przypadek, gdy kierowcy będą się ścigali tylko w jednym kraju. Poprzednio taka sytuacja miała miejsce w tym roku w Peru.
Start Dakaru 2020 nastąpi 5 stycznia w Dżuddzie (Jeddah) na zachodzie kraju, a metę ostatniego etapu zaplanowano 17 stycznia w miejscowości Al Quiddiya kilkadziesiąt kilometrów od Rijadu. W stolicy Arabii Saudyjskiej uczestnicy będą mieli jedyny dzień odpoczynku.
Chapter 3 : Asia 🌏⁰
— DAKAR RALLY (@dakar) 25 kwietnia 2019
➡️ Discover the unknown! Here are some of the best footages of the beautiful landscapes 🏜️ of Saudi Arabia 🇸🇦 ⁰Thierry Sabine 🎙️ ”What’s amazing is that the more we look for difficult terrain, the more the landscape is outstanding.”⁰#Dakar2020 pic.twitter.com/VejYcpIBiT
Twórcą rajdu był francuski motocyklista Thierry Sabine. Pierwszy Paryż-Dakar wystartował 26 grudnia 1978 roku z paryskiego Placu Trocadero. Kierowców czekało ponad 10 tys. kilometrów, głównie w nieznanych im warunkach w Afryce.
Z roku na rok rajd Paryż-Dakar zyskiwał coraz większą popularność i sławę. Jego trudy nie wszyscy jednak wytrzymywali. Zdarzały się wypadki śmiertelne, zawodził sprzęt. Jedną z ofiar został sam Sabine, który w 1986 roku zginął w wypadku śmigłowca na granicy Nigru z Mali.
Do tej pory rajd pochłonął życie 64 osób. Na tej liście jest też polskie nazwisko - w 2015 roku motocyklista Michał Hernik został znaleziony martwy podczas 3. etapu z San Juan do Chilecito w Argentynie.
Wśród uczestników Dakaru było wielu znanych kierowców rajdowych, ale też słynnych sportowców innych dyscyplin i celebrytów. Jednym ze zwycięzców został znany w przeszłości alpejczyk Francuz Luc Alphand (2006), kilkakrotnie z bezdrożami Ameryki Południowej zmagał się medalista olimpijski w skokach narciarskich Adam Małysz. Na liście triumfatorów jest jedna kobieta, Niemka Jutta Kleinschmidt (2001). Start w przyszłym roku zapowiedział m.in. były mistrz świata Formuły 1 Hiszpan Fernando Alonso.
Polacy odnosili w Dakarze sukcesy. W 2015 roku w kategorii quadów zwyciężył Rafał Sonik, a dwa triumfy ma na koncie Dariusz Rodewald, jako mechanik holenderskiej ciężarówki. W rywalizacji samochodów trzeci był Krzysztof Hołowczyc, a w tegorocznym rajdzie na czwartej pozycji uplasował się Jakub Przygoński.
Przejdź na Polsatsport.pl