Castera: Dakar będzie taki jak kiedyś

Moto
Castera: Dakar będzie taki jak kiedyś
fot. PAP

Nowy dyrektor Rajdu Dakar Francuz David Castera mówi w wywiadzie o przeniesieniu imprezy do Arabii Saudyjskiej i o znaczeniu Polski dla organizatorów.

Czy Arabia Saudyjska była jedyną opcją organizacji przyszłorocznego Dakaru i dlaczego się na nią zdecydowaliście?

 

David Castera: Mieliśmy do wyboru trzy możliwości. Pozostać w Ameryce Południowej oraz przenieść rajd do RPA lub na Półwysep Arabski. Wszystko było możliwe, ale akurat Arabia Saudyjska poszukiwała możliwości organizacji takiej imprezy i dlatego decyzja nie była trudna. Zapewniam przy tym, że decydujące były względy sportowe.

 

Jakie są najważniejsze różnice w porównaniu z Ameryką Południową?

 

Wracamy poniekąd do korzeni. To wprawdzie nie jest Afryka, ale warunki są bardzo podobne. Rajdy w Ameryce Południowej były trochę inne, miały swój charakter. Tutaj będzie tak jak kiedyś - dużo piasku i kamieni.

 

Czy spodziewacie się pozytywnej reakcji uczestników rajdu na taką zmianę?

 

Tak. Rozmawiałem z wieloma kierowcami i opinie są bardzo pozytywne. Przejechałem przyszłą trasę i jako uczestnik Dakaru mogę powiedzieć, że będzie świetna. Odkryliśmy niesamowite miejsca. Jej dużym atutem jest świeżość. Nikt jej nie zna, więc może być dużo niespodzianek.

 

Arabia Saudyjska to ultrakonserwatywne, wyznaniowe państwo. Ma prawo oparte na szariacie i jest skonfliktowane z wieloma krajami. Trudno tu wjechać. Czy w czasie rajdu będą jakieś odstępstwa od tych surowych zasad?

 

Mamy zapewnienie, że będą mogły startować kobiece załogi. Nie będzie też żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o kraj pochodzenia uczestników. Także kibice, którzy będą chcieli przyjechać na Dakar, powinni mieć możliwość uzyskania specjalnych wiz.

 

- Poza tym, to nie będzie pierwsza duża międzynarodowa impreza sportowa w Arabii Saudyjskiej. W zeszłym roku był tu wyścig Formuły E (samochodów elektrycznych – PAP), mecz o Superpuchar Włoch, turniej golfowy. Ten kraj powoli otwiera się na świat.

 

Rajd Dakar to także biznes. Jak ważna jest Polska dla organizatorów?

 

Chyba najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest fakt organizowania w Warszawie 23 maja dużej prezentacji, jednej z trzech na świecie obok Paryża i Buenos Aires. Będą też mniejsze, ale te najważniejsze właśnie w tych miastach.

mż, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze