PZU Cracovia Maraton: Kenijczyk Kotut i Ukrainka Chapilina pobili rekordy trasy

Cypirian Kotut i Wiktorija Chapilina zwyciężyli w 18. PZU Cracovia Maraton, ustanawiając rekordy trasy. Kenijczyk dystans 42 km 195 metrów pokonał w czasie 2:09.18, a Ukrainka uzyskała 2:28.03. Najlepszy z Polaków Jakub Szymankiewicz z Wronek był ósmy - 2:23.01.

W Krakowie wystartowało 5290 zawodniczek i zawodników. Warunki atmosferyczne nie były do końca korzystane. Wprawdzie temperatura około 10 stopni była odpowiednia, ale biegaczom przeszkadzał deszcz.

Organizatorzy liczyli, że uda się pobić rekord trasy z 2009, który wynosi 2:11.26 i został ustanowiony przez Kenijczyka Juliusa Kipkorira Kilimo. Kotut wywiązał się z tego zadania w wspaniałym stylu. Chapilina również poprawiła rekord swojej rodaczki Tatiany Gamery-Szmyrko 2:28.14 sprzed ośmiu lat.

Kenijczyk przez jakiś czas biegł wspólnie z z Japończykiem Kentaro Nakamoto, ale na 27. kilometrze oderwał się od rywala i samotnie finiszował na mecie usytuowanej na krakowskim Rynku Głównym.

"Jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się wygrać i pobić rekord trasy. Pogoda nie była najlepsza, ale miałem ogromną wolę, aby zwyciężyć i poprawić rekord" - powiedział Kotut, który w swoim dorobku ma zwycięstwa w maratonach w Mediolanie w 2015 i Paryżu w 2016 roku.

Jako pierwszy z Polaków na mecie zameldował się Szymankiewicz, który został sklasyfikowany na ósmym miejscu.

"Po raz pierwszy od pięciu lat wystartowałem w maratonie w Polsce. Od trzydziestego kilometra biegłem samotnie, więc każdy kilometr pokonywałem z coraz większym trudem, ale kibice dodawali siły. Mocno czułem już swoje +czwórki+, miałem nawet wywrotkę, ale wstałem, zacisnąłem zęby i biegłem dalej" – powiedział Szymankiewicz.

W rywalizacji sportowców na wózkach typu handbike najszybciej trasę pokonał Rafał Wilk, a wśród kobiet Słowaczka Anna Orosova.

Zawody związane z Cracovia Maraton rozpoczęły się już w sobotę. Odbył się maraton na rolkach na trasie wokół Błoń, a także wiele imprez dla dzieci oraz Mini Cracovia Maraton im. Piotr Gładkiego na dystansie 4,2 km.

Rekordowym zainteresowaniem cieszył się także bieg nocny na dystansie 10 km. Na trasę ulicami krakowskiego Starego Miasta wyruszyło 3967 osób. Pierwszy na mecie zameldował się Arkadiusz Gardzielewski, uzyskując czas 29.45, co jest rekordem trasy. Wśród kobiet ze znakomitym wynikiem 33.07 triumfowała Kenijka Caroline Mjebet Korir.

Cracovia Maraton po raz pierwszy odbył się w 2002 roku i jest częścią Królewskiej Triady Biegowej, którą uzupełniają zaplanowany na 30 września górski Bieg Trzech Kopców i Półmaraton Królewski mający się odbyć 14 października.