W sezonie 2019/2020 dwie najlepsze drużyny Fortuna 1 Ligi uzyskają bezpośredni awans do ekstraklasy. Trzecim awansującym będzie zwycięzca meczów barażowych z udziałem zespołów, które zajmą miejsca od trzeciego do szóstego.

 

W spotkaniach barażowych trzecia drużyna po sezonie zasadniczym zagra z szóstą, a czwarta z piątą. Zwycięzcy tych potyczek zmierzą się ze sobą w spotkaniu decydującym o awansie. Rozgrywany będzie tylko jeden mecz, bez rewanżu. Gospodarzami będą ekipy, które zajęły wyższe miejsce. 

 

Pierwsze barażowe spotkania rozegrane zostaną 6 czerwca, a mecz finałowy 10 czerwca 2020 roku. W barażach będą mogły wziąć udział kluby, które otrzymają licencję na udział w rozgrywkach ekstraklasy.

 

W przypadku, kiedy drużyna zajmie miejsce premiowane bezpośrednim awansem do ekstraklasy, ale nie spełni wymagań licencyjnych, to jej miejsce zajmie kolejny najwyżej sklasyfikowany w tabeli klub. Drużyny sklasyfikowane od 7. miejsca w dół nie będą mogły brać udziału w meczach barażowych, nawet jeśli pary barażowe będą niekompletne.

 

W przyszłym sezonie Fortuna 1 Ligi nie zmienią się natomiast zasady w sprawie spadku. Podobnie, jak w obecnych rozgrywkach, z ligą pożegnają się 3 najsłabsze kluby.

 

WYNIKI I TABELA FORTUNA 1 LIGI