Rewolucyjne zmiany w Fortuna 1 Lidze. PZPN przyjął nowy regulamin

Piłka nożna

Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej przyjął regulamin rozgrywek na przyszły sezon Fortuna 1 Ligi. Regulamin uwzględnia m.in. zasady rozgrywania meczów barażowych o awans do Lotto Ekstraklasy, do której promocję wywalczą trzy zespoły. Szansę na awans będzie miała nawet drużyna, która po sezonie zasadniczym zajmie szóste miejsce. - Z oceną tego pomysłu musimy się wstrzymać. Nowy system może być motywujący dla piłkarzy i działaczy - uważa ekspert Polsatu Sport Janusz Kudyba.

W sezonie 2019/2020 dwie najlepsze drużyny Fortuna 1 Ligi uzyskają bezpośredni awans do ekstraklasy. Trzecim awansującym będzie zwycięzca meczów barażowych z udziałem zespołów, które zajmą miejsca od trzeciego do szóstego.

 

W spotkaniach barażowych trzecia drużyna po sezonie zasadniczym zagra z szóstą, a czwarta z piątą. Zwycięzcy tych potyczek zmierzą się ze sobą w spotkaniu decydującym o awansie. Rozgrywany będzie tylko jeden mecz, bez rewanżu. Gospodarzami będą ekipy, które zajęły wyższe miejsce. 

 

Pierwsze barażowe spotkania rozegrane zostaną 6 czerwca, a mecz finałowy 10 czerwca 2020 roku. W barażach będą mogły wziąć udział kluby, które otrzymają licencję na udział w rozgrywkach ekstraklasy.

 

W przypadku, kiedy drużyna zajmie miejsce premiowane bezpośrednim awansem do ekstraklasy, ale nie spełni wymagań licencyjnych, to jej miejsce zajmie kolejny najwyżej sklasyfikowany w tabeli klub. Drużyny sklasyfikowane od 7. miejsca w dół nie będą mogły brać udziału w meczach barażowych, nawet jeśli pary barażowe będą niekompletne.

 

W przyszłym sezonie Fortuna 1 Ligi nie zmienią się natomiast zasady w sprawie spadku. Podobnie, jak w obecnych rozgrywkach, z ligą pożegnają się 3 najsłabsze kluby.

 

WYNIKI I TABELA FORTUNA 1 LIGI

Materiały prasowe
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie